Vlašské ořechy jako zázrak z přírody prospívající zdraví: Co dokážou?

Klidné nervy díky ořechům

Když si budete pravidelně dopřávat vlašské ořechy, zdraví vám skutečně poděkuje. Hrst vyloupaných oříšků denně dokáže váš organismus ochránit před buněčným poškozením, funguje jako prevence onemocnění srdce. Když si budete dávat oříšky jako zdravou svačinku, brzy pocítíte klid. Látky obsažené v této plodině zklidní vaši nervovou soustavu. Stres v práci? Dejte si oříšky, uleví se vám.

Jsou v top desítce

Vlašské oříšky jsou jednou z nejzdravějších potravin vůbec. Ocitly se také v žebříčku top 10 nejzdravějších potravin, které můžete konzumovat. Řadí se tak vedle borůvek, lískových oříšků, nebo třeba brusinek. Tyto druhy oříšků nenehávejme jen veverkám. Obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek.

Živiny v každém kousku

Ptáte se, co obsahují vlašské ořechy? Obsahují dokonalý koktejl zdraví přínosných látek, které potřebujeme v každém věku života. Některé přirozené látky, jako je kyselina listová, přímo pozitivně ovlivňují zdraví nenarozeného plodu. Proto se konzumace ořechů doporučuje u těhotných žen.

Co se ve vlašských oříšcích vlastně všechno skrývá?

  • Jako důležité antioxidanty, které chrání tělo před civilizačními chorobami, se považují vitamíny B1, B6 nebo E, na které jsou oříšky bohaté.
  • Kyselina listová, vitamín B9, která se stará o tvorbu základních kyselin potřebných pro naši DNA, se v jádrech také vyskytuje. Oříšky by měly konzumovat všechny nastávající maminky.
  • Minerály a stopové prvky, které pomáhají udržovat správnou funkci našeho organismu, nemusíte přijímat z doplňků stravy. Oříšky jsou bohaté na měď, hořčík, vápník, zinek, železo, fosfor, nebo třeba draslík. Stačí hrst jadérek denně a máte postaráno o přísun živin!
  • Zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v přírodním tuku oříšků, dokážou zajistit normální činnost mozku, zraku a srdce.

Jak je to vlastně s tím mozkem?

Jak spolu souvisí vlašské ořechy a zdraví našeho mozku? Již zmíněné omega-3 mastné kyseliny představují dobrý základ pro výživný mix. Když se k tomu přidají ještě omega-6 mastné kyseliny a kyselina alfa-linolenová, najednou se ocitáme v té nejlepší společnosti. Všechny tyto látky přitom obsahují obyčejné vlašské ořechy! Zdraví mozku i nervové soustavy přitom pro své správné fungování právě tyto látky nezbytně potřebuje.

Výzkumy, které jsou publikovány v Plant Foods for Human Nutrition, jasně dokazují, že pravidelná konzumace vlašských oříšků dokáže zlepšit paměť. Také schopnost učit se. Nemusíte přitom být jen studenti. Oříšky prospívají v každém věku. Dobré výsledky existují například u vyšších věkových skupin, kde mohou oříšky prospět seniorům s podporou funkce paměti.

Prevence a léčba rakoviny?

Pokusy, které provádí výzkumné skupiny po celém světě, nadějně naznačují, že by se vlašské ořechy zdraví mohly pokusit dokonce obnovovat. Například studie, která byla v roce 2014 uveřejněna v The Journal of Nutrition, prokazuje pokles nárůstu nádorů o 80 procent oproti kontrolní skupině. Tento výzkum se provedl na myších. Studie odhalila, že právě vlašské ořechy dokázaly zpomalit vývoj rakoviny tlustého střeva, ledvin nebo prostaty u myší.

Vědci se domnívají, že jako prevence nebo dokonce podpora léčby nádorových onemocnění by se daly využít právě vlašské ořechy. Účinky na zdraví, které dokáží zastavit nebo zpomalit růst rakovinných buněk, připisují zejména látkám tokoferolu, pedunculaginu a betasitosterolu, které mohou v budoucích výzkumech sehrát velmi významnou roli.

Jak se zdá, zdraví máme přímo na dosah ruky. Stálo by za to vyměnit jednu nezdravou svačinku denně právě za hrst oříšků, nemyslíte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mandle proti únavě i pro zpomalení stárnutí

Vitamíny z přírodních zdrojů – kde je hledat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.