Jak poznat těhotenství. Příznaky jsou jednoznačné

I když se samozřejmě těhotenství potvrdí až po vynechané menstruaci vyšetřením u vašeho gynekologa, stále existuje několik ukazatelů, podle kterých byste mohla poznat, že jste těhotná. Které to jsou? Jak jinak poznat těhotenství?

Ranní nevolnosti a citlivost na pachy

Ranní nevolnosti se u žen objevují již časně poté, co otěhotní. Nejčastěji se tato nepříjemnost objevuje během prvního trimestru, poté pozvolna ustoupí. Nevolnosti se objevují poté, co tělo nastávající maminky začne produkovat hormon HCG, tedy těsně poté, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní stěně. 

Nevolnosti se mohou projevovat pocitem „žaludku na vodě“, ale také citlivostí na pachy, které jste dříve necítila. Žena tak může najednou zjistit, že je příliš citlivá na odér z lednice, nebo jí vadí některé vůně z potravin. Nevolnosti se pak mohou objevovat i během dne – zde se doporučuje stále udržovat žaludek s jídlem a jíst v menších dávkách, ale častěji, aby nevolnosti zmizely. 

Jak poznat těhotenství? Prozradí to citlivost prsou

Podobně jako v době těsně před menstruací je i v začátku těhotenství časté, že se prsa stanou velmi citlivými. Obzvláště bradavky mohou tvrdnout a dokonce se zbarvit tmavěji. Na dotek pak prsa mohou být dokonce bolestivá. Některým ženám se dokonce stává, že již během časného stádia těhotenství pozorují tvorbu kolostra, tedy mleziva, které z prsou během noci vytéká. Těhotenské hormony jsou zodpovědné i za to, že bradavky bývají ještě citlivější, než je tomu v době před menstruací. 

Křeče v podbřišku

Časné těhotenství se dá poznat také podle toho, že bude ženu bolet břicho a bude pociťovat napětí v oblasti podbřišku. Je to dáno situací, kdy se oplodněné vajíčko usazuje k děložní stěně. Ta se začíná připravovat na svůj mnohonásobný růst, který ji čeká v následujících několika týdnech těhotenství. 

Zvýšená bazální teplota

Pokud si pravidelně měříte bazální teplotu, máte zřejmě přehled o tom, v jakých hodnotách se vaše tělo pohybuje během menstruačního cyklu. Jestliže si vedete deník, kde si tyto údaje zaznamenáváte, jistě vás překvapí, když se teplota náhle zvýší. Těhotenství poznáte například tak, že se teplota pohybuje ve zvýšených hodnotách již dva týdny v kuse. Většinou se o zvýšené bazální teplotě hovoří v případě, že přesáhne hodnotu 37 stupňů Celsia, tento údaj je ale proměnlivý u každé ženy. 

Zvýšená únava

V těle probíhají bouřlivé chemické procesy, a proto se žena cítí více unavená a pociťuje také častější potřebu spánku. S příchodem těhotenství některé ženy pociťují také bolesti hlavy nebo změny nálad. Během prvního trimestru je velká část energie ženy vkládána do plodu, dochází také ke snížení hladiny cukru a tlaku. Organismus produkuje větší množství krve. V této době se doporučuje co nejvíce odpočívat, aby byl podpořen správný vývoj plodu.

Výtok

Výtok je běžným projevem těla. Pokud v něm registrujete slabé špinění, nemusí se vůbec jednat o žádný problém a ohrožení pro plod. Někdy se během dnů menstruace může objevit slabé krvácení, je ale mnohem slabší než klasická menstruace. Těhotenství může napovědět také to, že je váš aktuální výtok velmi hustý, bílý a hlenovitý. V případě těhotenství se s těmito příznaky neváží další potíže, jako je tomu u mykózy, kdy žena pociťuje také pálení nebo svědění. 

Nadýmání a pocit nafouklého břicha

Sice se ještě děloha nezvětšuje, ale tělo ženy již produkuje vysoké hladiny hormonu progesteronu, jehož efektem je zpomalená funkce trávení. Podobně je tomu také v začátku menstruace. Určující by mohl v tomto případě být fakt, že při začátku periody žena často pociťuje průjem, zatímco v případě těhotenství se jedná o zácpu

Jedním z nejčastějších projevů těhotenství je i vynechaná menstruace. K té však může dojít také v případě stresových situací, velké fyzické zátěže, nebo z důvodu syndromu polycystických vaječníků. Těhotenský test a následná konzultace s gynekologem prozradí, co se v těle právě odehrává. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je nutné vyřadit protein při těhotenství či kojení?

Těhotenství a koronavirus. Co je dobré vědět?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.