Bylinky na imunitu: vychutnejte si šálek lahodného čaje

Vitamíny z lékárny, pomeranče nebo bylinky? Čím nejlépe zvýšit imunitu a zároveň pročistit organismus od škodlivých látek? Multivitaminy z lékárny jsou sporné, naplněné chemickými látkami, které pro zdraví člověka nejsou třikrát přínosné. Pomeranče k nám cestují přes půl Evropy a sbírají se již zelené. Jistě si ovoce dopřejte, ale pokud byste pomocí kupovaných pomerančů chtěli zvýšit imunitu, museli byste jich sníst opravdu velké množství, proto se bylinky na imunitu, které si můžete navíc sami v sezóně nasbírat, jeví jako nejlepší způsob pro zvýšení imunitního systému.

Rádi bychom vás upozornili, že podpora imunity musí probíhat po celý rok, nikoli pouze měsíc před vypuknutím chřipkového období. Jaké byliny budou ideální?  

Jak správně sušit a skladovat bylinky?

Než vám prozradíme, které bylinky budou pro podporu imunity ty nejlepší, měli byste vědět, jak je správně usušit a jak je skladovat, aby si uchovaly veškeré své zdraví prospěšné látky. Nejčastějším způsobem sušení je venku ve stínu nebo v místnosti na stole či v dřevěných bedýnkách.

Pokud se rozhodnete pro jedno z výše uvedeného sušení, rozložte byliny na papír nebo tenké plátno z bavlny a umístěte je do místnosti, která je dobře větratelná a není v ní vlhko. Venku můžete své byliny sušit pod pergolou či tam, kde je stín. Jestliže byliny vystavíte slunci, budou mít světlou barvu. Bylinky doporučujeme přikrýt sítí či záclonou, aby se k nim nedostal hmyz. Vůbec nejlepší a nejrychlejší bude, pokud bylinky usušíte v sušičce pro ovoce. Správně usušené bylinky poznáte tak, že se listy i stonek lámou – nejsou pružné. 

Jakmile bylinky usušíte, vložte je do papírového pytlíku mimo vlhko nebo do skleněné sklenice se vzduchotěsným uzávěrem. Které bylinky budou pro imunitu nejvhodnější? 

Kopřiva – plevel, který léčí

Kopřivu si můžete u lesů či louk nařezat a doma nasušit, nemusíte ji kupovat. První lístečky kopřiv začnou vykukovat již na konci dubna. Pamatujte si – jarní a malé kopřivy mají velkou sílu a nejlepší účinky. Může nám nabídnout fascinující detoxikační účinky a vysoký obsah pro tělo důležitých vitamínů, jako je A, C, B a jiné. Z minerálů stojí za zmínku vápník a železo. Pomůže vám podpořit imunitní systém, zlepšit chudokrevnost, atopický ekzém a revmatismus.

Čaj z kopřivy byste si měli dopřát dvakrát denně po dobu tří týdnů a poté byste si měli dát měsíc pauzu. Po měsíci opět opakovat. Kopřivu lze pro zlepšení chuti smíchat například s mátou nebo šalvějí.  

Šípky

O léčebných účincích šípků není jistě pochyb. Již naše babičky léčily spoustu zdravotních neduhů pomocí této lahodné bylinky. Jsou velkým zdrojem vitamínu C. A jak je známo, vitamín C bojuje proti volným radikálům v těle, snižuje zánět a podporuje imunitní systém. Vitamin C najdeme v různých plodinách – ovoci a zelenině, ale s tím rozdílem, že vitamin C v šípcích se úzce pojí s vitaminem P, který jej pomáhá vstřebat. Ovšem vitamín C není jediný. Šípky obsahují také vitamin A, B1, B2, karoten, hořčík a pektin. 

Kozinec

Kozinec je běžně označován za lesní lékořici. Roste v teplejších oblastech na okraji lesů a může dorůst až do dvou metrů. Z celé rostliny se nejčastěji užívá kořen, ve kterém se nachází polyfenolické látky se silnými antioxidačními vlastnostmi. Kořen kozince dokáže zrychlit krevní oběh, posiluje srdeční sval, podporuje fyzickou odolnost, zvyšuje imunitní systém a také díky svým močopudným účinkům vyplavuje škodlivé látky z těla. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na zažívání, které uleví nevolnosti i bolavému břichu

3 bylinky na spaní, které zabírají lépe než prášky z lékárny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.