Proč vznikají hemoroidy? A jak jim předcházet?

Nepříjemné potíže trápí mnoho lidí v dospělém věku. Víte, jaké mohou být jejich příčiny? Co můžeme udělat pro to, aby u nás hemoroidy nevznikly? A proč vlastně hemoroidy vznikají?

Jaká je příčina hemoroidů? Proč hemoroidy vznikají?

Přesnou příčinu vzniku hemoroidů dosud nikdo neurčil, ale bylo zjištěno, že pro jejich vznik je důležitých několik faktorů. Jsou jimi například dědičnost, nadváha, nesprávné stravovací návyky s nedostačujícím příjmem tekutin během dne, příjem dráždivých potravin a stravy chudé na vlákninu. Mimo to se mezi rizikové faktory vzniku hemoroidů řadí také nedostatek pohybu nebo dlouhé sezení. Toto onemocnění mnohdy trápí také ženy během těhotenství, jelikož je během této doby zvýšen nitrobřišní tlak. 

Co můžeme udělat pro prevenci

Samozřejmě nejbezpečnějším chováním pro prevenci vzniku nepříjemných a bolestivých hemoroidů je odstranit rizikové faktory. Je dobré si hlídat kvalitu stravy a její složení a dbát na dostatečný příjem tekutin, aby nedocházelo k zácpám. Kromě pitného režimu je vhodné také věnovat každý den dostatek času pro pohyb a věnovat se alespoň protahovacím cvičením, které pomohou střevní peristaltice. 

Jak se chovat na toaletě

Na toaletě bychom si měli pohlídat, abychom příliš netlačili. Doporučuje se při vykonávání velké potřeby dát nohy na menší stoličku a dostat se tak do přirozenější pozice pro vyprazdňování. Pokud cítíte, že se vám zrovna na velkou nepodaří jít, hodně se napijte velmi teplé vody a protáhněte se. Pokud se nemůžete pohybovat, stočte se alespoň do klubíčka. Pokud máte již potíže s hemoroidy, dodržujte úzkostlivě hygienu a dopřejte si sedací koupele z dubové kůry. 

Jednoznačná příčina hemoroidů neexistuje. Stále je ale mnoho  faktorů, které ovlivňují, zda vás tento jev bude trápit či nikoliv. Pomoci si můžete z velké míry také sami svým chováním a stravovacími návyky. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Babské rady na průjem: Babičky věděly, jak zatočit s nepříjemnou potíží

Inkontinence – tak intimně známý problém. Jak s ní bojovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.