Bylinky na zažívání, které uleví nevolnosti i bolavému břichu
Pokud se rádi přejídáte, jistě víte, že vás potom bolí žaludek. Je vám těžko a není vám úplně nejlépe. Není divu, přejídat se nesmíme, to už věděli a znali naši předkové. Je rozhodně důležité jíst střídmě a s rozumem. Věděli jste, že přejídání je jeden ze smrtelných hříchů? Dlouhodobé přejídání vede k velkým zdravotním potížím. A pokud se přece jen přejíte, můžete si pomoci možnými bylinkami, které zlepší trávení, a navíc ho urychlí. Po jakých bylinkách sáhnout, které bylinky jsou určeny na zažívání?
Karob
Pro správné trávení, a především rychlé trávení bude vhodný karob. Rozmíchejte přibližně 20 gramů karobu v horké vodě a vypijte jej. Šálek karobu si dopřejte jednou denně. Také pokud patříte mezi lidi, které pálí žáha, vyměňte jedlou sodu za karob.
Karob je mnohdy oblíbenou náhražkou za kakao. Má takovou barvu i velmi podobnou chuť. Dá se s ním nahradit i kakao v pečení, a je mnohem zdravější než samotné a hořké kakao. Karob je rozemletý plod stromu rohovníku, který roste ve středomoří.
Saturejka
Saturejka neboli pepř, pepřovník, číbr a mnoho jiných lidových názvů. Jedná se o velmi oblíbené a chutné koření, které má dokonalé účinky pro zažívání. Saturejkový odvar je možné pít při plynatosti nebo tehdy, když jsme se přejedli tučného jídla. Saturejka je vhodná do jídel a je možné ji pěstovat doma na zahrádce i na balkoně v truhlíku.
Tymián nejen na kašel
Tymián patří mezi bylinky na zažívání a je známý díky svým pozitivním účinkům na dráždivý kašel, podporuje imunitu a pomáhá léčit nachlazení. Také je vynikající v různých jídlech. Dále zlepšuje trávení. Nejjednodušší a nejideálnější možností, jak si pomoci k rychlejšímu trávení tymiánem, je pití čaje.
Ten připravíme jednoduše: Jednu čajovou lžičku zalijeme vroucí vodou a necháme pět minut louhovat. Poté přecedíme a nepijeme horký, ale vlažný. Tymián je velmi uznávanou bylinkou, kterou lze najít v každé zahrádce. Pokud ji na své zahrádce ještě nemáte, doporučujeme jí na jaře vysadit. Jistě ji dokážete zužitkovat. Ať už na grilované ryby, masa nebo zeleninu.
Zeměžluč lékařská
Zeměžluč je známá svou schopností podporovat tvorbu slin. Celkově patří mezi starodávné léčivky, které rádi využívaly i naše babičky. Čaj z něj není moc dobrý, má hořkou chuť, která ale ovšem stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Také pomáhá léčit onemocnění jater, žlučníku a má protizánětlivé a analgetické účinky.
Příroda je mocná čarodějka, která nám nabízí mnohem více bylin na uklidnění žaludku a střev. Například takový heřmánek, je vhodný i pro děti a miluje jej snad každý.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
3 bylinky na spaní, které zabírají lépe než prášky z lékárny