Vitamíny z přírodních zdrojů – kde je hledat?

Podporovat své zdraví a imunitu by měl rozhodně každý z nás. Ať už životním stylem, nebo i cíleným doplňováním potřebných vitamínů. Rozhodně to ale neznamená, že je potřeba zamířit do lékárny pro balení tabletek. Vitamíny můžete brát i z přírodních zdrojů.

Vitamin A

Vitamin A je obsažen především ve vejcích, sýrech, nebo třeba rajčatech. V mrkvi je pak přítomen beta-karoten, provitamin, ze kterého si tělo dokáže v případě potřeby vitamin A samo vyrobit. Nedostatek vitaminu A může vést k poruchám zraku, onemocněním kůže i sliznic či poruše imunity.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B jsou stěžejní pro správnou činnost mozku a srdce. Obecně přispívají ke zlepšení imunitního systému, zmírnění projevů únavy a podpoře psychického zdraví. Mezi potraviny bohaté na skupinu vitamínů B patří luštěniny, vnitřnosti, drůbeží maso, listová zelenina, ořechy, celozrnné produkty a mléčné výrobky. 

Vitamin C

Vitamin C, který je potřebný pro imunitu, zdravou pokožku a hojení ran, najdeme hojně především v citrusových plodech, ale třeba i v paprice, zelí, šípcích či rakytníku. Projevem nedostatku vitaminu C bývá krvácení, zlomeniny kostí, poruchy kůže i vypadávání zubů.

Vitamin D 

Vitamin D ovlivňuje imunitu, srdce, kosti, ale i psychickou kondici. Nejvýznamnějším a nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Pokud vám bude svítit slunce na obličej a paže zhruba 20 minut denně každý třetí den, dostane vaše tělo dostatečné množství této důležité látky. Mimo to ho najdete i v mořských plodech, droždí či žloutku. 

Vitamin E

Vitamin E najdete zejména v luštěninách, oříšcích a rostlinných olejích. Hodit se vám bude zejména v případě, že máte vysoký cholesterol, trpíte poruchami nervů či svalů, ale také neplodností. Vitamin E navíc také pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. 

Vitamin K

Vitamin K je spojen se srážlivostí krví a řídnutím kostí. I tento stejně jako jiné vitamíny můžete brát z přírodních zdrojů. Najdete ho například v listové zelenině (především špenátu a salátu), luštěninách, bramborách či rajčatech.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 vitaminy pro krásnou a zdravou pleť

Vitamín D pro silnou imunitu a jak ho doplnit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.