Zdravé zuby: 3 kroky vedoucí ke krásnému chrupu

Úsměv je jednou z prvních věcí, které nás dovedou na druhých upoutat. Krásný úsměv jednoznačně dokáže rozzářit celý obličej a nemálo přidá každému i na sebevědomí. Bez práce ale půvabného úsměvu dosáhne málokdo. Jak si tedy udržet krásné a zdravé zuby?

Nepodceňujte návštěvy specialisty

Minimálně dvakrát ročně byste měli zavítat k zubaři na preventivní prohlídku a dle stavu vašeho chrupu v podobném intervalu také dentální hygienistku. Zatímco zubař odhalí kazy a případné další obtíže, dentální hygienistka vás spolehlivě zbaví zubního kamene, plaku i nevzhledné barvy.

Navíc vám i poradí, jaké pomůcky k čištění ideálně používat, a jak. Řada lidí si totiž čistí chrup špatnou technikou nebo nevhodnými pomůckami, a tak ani při velké snaze a frekvenci čištění nezíská vytoužený výsledek.

Správná péče

Základem dobré péče o zuby je správné čištění minimálně dvakrát denně. Ideální je tření kartáčem přes okraj dásně směrem k vrcholku zubu, a to buď krouživým, nebo i rovným směrem. Samozřejmě zvenku i zevnitř. Důležitý je přitom správný sklon, správný pohyb a také správná tvrdost a tvar kartáčku.

Pro mezizubní prostory jsou vhodné mezizubní kartáčky, opět odpovídající šířky. O ideálních pomůckách je přitom vhodné poradit se se specialisty, kteří nejlépe zhodnotí aktuální stav nejen vašeho chrupu, ale i dásní. 

I strava hraje roli v péči o zdravé zuby

Od dětství jistě většina z nás ví, že zubům neprospívají sladkosti. Cukr ale není zdaleka jediným strašákem, který může vzhled zubů ohrozit. Kazivost totiž kromě cukru zvyšují i potraviny vysoce kyselé, které narušují zubní sklovinu. Například káva, cola, kouření, ale třeba i červené víno pak mohou způsobovat nevzhledné zabarvování zubů.

Naopak zubům prospěšné jsou třeba sýry, které zpevňují zubní sklovinu. A pozitivní vliv mají i hrušky nebo celer, které podporují produkci prospěšných slin. Sezamový olej, stejně jako žvýkačky bez cukru, pak úspěšně eliminuje plak.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kazy: Jak jim jednoduše předejít?

Trápí vás žluté zuby? Víme, co za problémem stojí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.