COVID-19: Co můžeme očekávat od roku 2021, díl druhý

Onemocnění COVID-19 se bude pojit i s rokem 2021. O tom není pochyb ani sporu. Otázkou je, jaký letošní rok bude oproti tomu minulému. Co očekávat? Přinášíme pokračování včerejšího článku.

Cvičení svalů imunitního systému: chřipka

Každá vakcína je jako trénink našich svalů, ale v tomto případě se těmto svalům říká imunitní systém. Nelze to vycvičit jiným způsobem: buď opravdu onemocníte, nebo dostanete kontrolovanou a bezpečnou vakcínu. Všichni víme, že falešné zprávy a konspirační teorie kolem očkování prospívají. Počkejte však na chvíli a zvažte toto: koho byste poslouchali, kdyby vám praskla televize, lékaře nebo vaše souseda? Takže v případě očkování je zřejmé, že se musíme spolehnout na osvědčenou vědu.

Na základě dalekosáhlých studií nejprestižnější lékařské časopisy informují, že chřipka je v letošním roce důležitější než kdy jindy. Nenechte se zmást, není to tak, že vám vakcína proti chřipce poskytne další vrstvu ochrany proti COVID-19: očkování snižuje intenzitu chřipky a předchází hospitalizaci. Obecně vakcíny proti chřipce snižují infekci sezónní chřipkou přibližně o 50%. Mohou vás však ochránit před vážným onemocněním; a pokud vám neochromí sezónní chřipka, nebudete muset jít do nemocnice a tlačit již ochromené lékařské schopnosti na hranu.

Vakcína: spíš jako každoroční očkování proti chřipce? Nebo skutečně vyhubí COVID-19 během roku 2021?

Nyní víme, že koronavirus lze chytit vícekrát. Existuje tedy šance, že vakcína COVID neposkytne celoživotní ochranu. Pokud tomu tak je, znamená to, že vakcína proti koronaviru se pravděpodobně stane něčím podobným jako je vakcinace chřipky. Pokud ano, bude pravděpodobně nutné koronavirový výstřel opakovat každoročně, a na to se musí lékařské systémy v globálním měřítku připravit.

Důvěřujte vědě, nikoli politice

Jak již bylo zmíněno výše, vědci z celého světa nepřetržitě pracují na nalezení vakcíny. Zeptejte se předních vědců, jak máme vědět, zda bude vakcína bezpečná. Zpráva byla jednoduchá: důvěřujte vědě, nikoli politice. “ Existuje spousta informací, které by nyní mohly (a měly by) být k dispozici, ale nejsou “ – odpověděl kardiolog a vědec Eric Topol a připomněl nám, že při novinkách budeme muset být trochu trpělivější a opatrnější vakcína – a že by měla být plně transparentní a dostupná. Před koncem tohoto roku ale nikdo rozumně neočekává očkování.

Kdo dostane vakcínu jako první?

Toto je problém, kterému pravděpodobně bude věnována velká pozornost médií, až přijde čas. Bez globální pracovní skupiny by jednotlivé země měly mít vlastní pokyny k pořadí očkování. Obecně by to mělo být 1) pracovníci v první linii 2) starší lidé 3) lidé s oslabeným imunitním systémem 4) zbytek populace. 

Ve snaze koupit a zajistit tak spravedlivou a transparentní distribuci vakcín po celém světě se nejméně 80 zemí zaregistrovalo do globálního vakcínového fondu s názvem COVAX. 

Zatímco se země v komunitě snaží vypadat velkoryse, na druhou stranu se mnohé z nich vehementně snaží uzavřít zbytek světa dosud neznámé vakcíny. A hlad nemají jen národy – pravděpodobně uvidíme novinové titulky o některých bohatých lidech, kteří dostali vakcínu proti koronaviru před svou linií.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kdy zmizí koronavirus?

Jste obézní? Pozor na COVID-19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.