Pátá nemoc: Jaké jsou její příznaky?

Zdá se vám vaše dítě mrzuté, s vyšší tělesnou teplotou, nemá již dřívější apetit a má červené tvářičky bez toho, aniž by se procházelo v chladu? Může to tedy být pátá nemoc. Neděste se! Jedná se o běžné dětské virové onemocnění. Pátá nemoc byla na seznamu šesti historických obyčejných kožních vyrážek u dětí, proto si získala takové pojmenování.

Pátá nemoc je způsobena virem jmenovaným B19. Nemoc se neřadí mezi ty s vážným průběhem. Většinou ji domů přinesou děti školního věku na konci zimy či brzy na jaře. Níže jsme pro vás připravili informace, které vám prozradí, jak tuto dětskou nemoc rozeznat od ostatních, a mnoho jiných užitečných informací. 

Pátá nemoc a jak ji rozeznat od běžné virózy

Někdy je dosti složité pátou nemoc rozeznat od jiných infekcí, proto bude nejlepší, abyste navštívili ošetřujícího lékaře dítěte. Ten může provést krevní testy nebo onemocnění poznat pouhým pohledem. 

Jestliže má dítě vyrážku – zarudlé tváře, které jsou zbarevnější více než u běžné virózy, jedná se o jeden z hlavních ukazatelů páté nemoci. Je možné, že se vyrážka z obličeje ztratí a dítě se začne zotavovat. Na druhou stranu se také stává, že u dítěte červená vyrážka z tváříček, jakoby scházela níže. Objeví se na trupu, rukou, a dokonce se může objevit i na nohou. Taková vyrážka může i svědit, ale ve většině případů zmizí přibližně po týdnu.       

Šíření nemoci

Pátá nemoc je kapénkové onemocnění, které se šíří z člověka na člověka. První symptomy se většinou objevují 4-14 dnů od nakažení. Vyrážka na tvářích se může objevit později. A to až po 21 dnech. 

Dítě bude tedy nejvíce nakažlivé před vypuknutím vyrážky. Jakmile dítě pátou nemoc prodělá, říká se, že má doživotní imunitu proti tomuto onemocnění. 

Správná hygiena rukou může předejít šíření této nemoci, proto je maximálně dobré dítě přiučit správným hygienickým návykům.    

Může virus způsobit vážné potíže?

Ano, ale většinou tehdy, pokud má dítě poruchy krve nebo jeho imunitní systém nefunguje tak, jak by měl. Onemocnění může ovlivnit tvorbu červených krvinek a způsobit anémii. Děti s rakovinou, leukémií a jiným onemocněním, které způsobuje snížený počet červných krvinek, musí být pod dohledem lékaře. 

Kdy navštívit lékaře

Pokud jste podle informací zmíněných výše poznali, že vaše dítě trpí pátou nemocí, bude v pořádku, když zavoláte pediatrovi, který vás obeznámí s tím, jak k nemoci přistupovat. Nebo volejte v případě otoku kloubů, nepřiměřené bledosti, chronické anémii či pokud se vám zdá, že se stav dítěte zhoršuje, místo toho, aby se stav zlepšoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Atopický ekzém: Co dělat a nedělat?

Kdy je na očkování dítěte vhodná doba? Právě nyní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.