COVID-19: Co můžeme očekávat od roku 2021, díl první

Ke konci roku 2020 jsme globálně daleko od konce pandemie, která vládla (a zničila) rok 2020. Každý den vidíme stovky tisíc nových případů infekcí koronaviru po celém světě, přičemž WHO hlásí rekordní jednodenní nárůst, zatímco lidé zažívají těžké časy v souladu s přísnými bezpečnostními opatřeními znovu. Všichni čekáme, až se tato noční můra zastaví, ale bude to někdy? Jak dlouho to ještě bude, dokud nebudeme muset mít roušky a držet se dál od babičky? Po tomto dystopickém roce 2020, jak se díváme na rok 2021? Jak to v roce 2021 bude po stránce COVID-19? Připravili jsme si pro vás dvoudílný přehled.

Nikdo neví jistě. Vzhledem k tomu, že země jsou ve druhé vlně po kolena, všichni čekají, až vakcíny toto všechno ukončí. Ale nebudou. Stále by tu bylo mnoho otevřených otázek. Kdo bude mít první dávku vakcíny na COVID-19? Jak bude distribuován? Kdo povede distribuci a alokaci? Jak dosáhneme stádové imunity v globálním měřítku? Otázky by mohly pokračovat, ale odpovědi jsou vzdálené.

Levnější a spolehlivější rychlé testy jsou k dispozici nejen pro lékařské, ale i pro domácí použití. Odborníci v letošním roce také naznačují, že je ještě důležitější získat každoroční očkování proti chřipce, a zatímco teď víme o druhé vlně, nemůžeme říci, jestli bude třetí, stejně jako španělská chřipka.

Předvídat nepředvídatelné? Věda je tu, aby vám pomohla

Vzhledem k výše uvedenému je náročné poskytovat přesné odhady – a kdo vám to slíbí, mýlí se. Vše, co může vědec udělat, je přitáhnout vás možnosti v souladu s vědeckým konsensem – a to je přesně to, co udělám níže. 

Temná strana stoupá: první, druhá, třetí vlna

Na začátku pandemie jsme viděli, jak dobré vedení vedlo k dobrým výsledkům při zploštění křivky a nakonec při záchraně životů. V současné době má Bílý dům více případů koronavirů než Nový Zéland. V případě, že řetězec špatných odpovědí bude pokračovat (zejména v zemích jako USA, Spojené království, Brazílie a Indie), budou následné vlny mnohem větší než ty první, pravděpodobně bez skutečného přerušení mezi nimi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je to chřipka nebo koronavirus? To je oč tu běží

Kdy zmizí koronavirus?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.