Imunitní onemocnění a vše, co se vyplatí vědět a znát

Zatímco někteří se pyšní pevným zdravím, které lze přirovnat k rytířskému brnění, bohužel mnozí lidé nemají takové štěstí. Někteří se musí potýkat s imunitními onemocněními. Imunitní onemocnění lze dnes rozdělit rovnou do čtyř velkých skupin. Konkrétně se imunitní onemocnění dělí na imunodeficienci, autoimunitní onemocnění, vaskulitidu a na alergická onemocnění. Pojďme těmto kategoriím nahlédnout krapet „pod pokličku“.

O autoimunitních chorobách

Jak již bylo zmíněno, imunitní onemocnění se dělí na čtyři skupiny. A jednou z těchto skupin jsou autoimunitní choroby. Pokud někdo trpí autoimunitní chorobou, vznikají mu protilátky v těle, jež bojují proti jeho vlastním buňkám. Zatímco některé negativně působí jen na některé tkáně nebo orgány, jiné působí negativně na organismus jako celek.

Do autoimunitních onemocnění spadá například cukrovka prvního typu, také onemocnění štítné žlázy nebo například lupus či celiakie.

O vaskulitidě

Další z kategorií, na něž se rozděluje imunitní onemocnění, je vaskulitida. Jedná se o obrazné pojmenování nemocí, jejichž společným znakem je zánětlivé postižení cév. To pak může vést například k poruše cévní stěny nebo k neprůchodnosti cév, což je pro člověka velice nebezpečné.

Do této kategorie onemocnění patří mimo jiné i Kawasakiho nemoc, Takayasuova nemoc nebo například Wegenerova choroba.

O imunodeficienci

Pak tu máme také imunodeficienci, kterou lze dál rozdělit na primární a na sekundání onemocnění. Pro primární onemocnění spadající do imunodeficience jsou typické příznaky na genové úrovni, pro sekundární onemocnění je typická například podvýživa nebo prodělaná rakovina.

O alergických onemocnění

S alergickými onemocněními jste se pravděpodobně setkali nejvíce. Na jejich vznik má vliv celá řada faktorů, k nimž patří i dědičnost. Alergií dnes trpí opravdu celá řada z nás. Zatímco někdo je alergický na pyl, druhý na prach, další na kočičí chlupy. Lze bohužel konstatovat, že alergie může vzniknout na prakticky jakoukoli cizorodou látku.

Jak bojovat s těmi jarními alergiemi se dozvíte zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.