Plísňové onemocnění – jak k němu dochází a jaké jsou jeho příznaky?

I když většina lidí je nešťastná po příchodu obyčejné chřipky, jiní vědí, že daleko horší je plísňové onemocnění, které se může vyskytnout na nehtech či třeba na nohou. Plísňové onemocnění čili také kožní mykóza je bohužel infekční choroba, která má specifické příznaky. Jaké to jsou? A jak se vůbec kožní mykóza přenáší, případně jak k ní dochází?

Jak dochází k plísňovému onemocnění

Jelikož plísňové onemocnění sužuje nejednoho z nás, prozraďme si, jak k tomuto onemocnění dochází. Za vznik tohoto typu onemocnění mohou houby, které se množí ve vlhku a teple. V současné době existuje celá řada těchto hub a každá vyvolává trochu jinou houbovou infekci.

Velice často je na vině kožní mykózy vlhké prostředí, kde dochází k přenosu. K přenosu infekce nemusí ani dojít tak, že budou dva lidé v přímém kontaktu, ale že budou používat napřílkad stejné předměty, kterými se myslí například ručníky nebo pomůcky na manikúru, jež se průběžně nedezinfikují. Samozřejmě velice snadno dojde k přenosu plísňového onemocnění na veřejných prostranstvích, jako jsou bazény, respektive šatny a sprchy. Proto vždy noste nazouváky, které vás mohou před kožní mykózou ochránit.

Jaké jsou typické příznaky nemoci

K vůbec nejtypičtějším příznakům patří svědění, kromě toho také pálení. Kůže je na postiženém místě suchá a bohužel také zarudnutá. Na kůži se mohou vyskytovat puchýře nebo praskliny na kůži.

Pamatujte však na to, že na první pohled nemusí být plísňové onemocnění patrné a zjevné. Někdy se na oko nevidí žádné příznaky, přesto člověk může šířit onemocnění dál.

Jaké existují druhy kožní mykózy?

Plísňové onemocnění čili kožní mykóza může postihnout různé části našeho těla. Například se může vyskytnout na nohou (zejména mezi prsty, na chodidlech nebo ploskách nohou). Také se může objevit na nehtech, ale to je většinou důvodem nedostatečné nebo špatné péče o ně. Podobně je tomu i u mykózy na rukou.

Zmiňovaná nepříjemná choroba však může postihnout i hlavu, a to jak pokožku hlavy, tak případně obočí a řasy. Mykóza se objevuje také pravidelně v ústech, a to konkrétně na jazyku nebo na dásních a rtech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.