Jak bojovat nejen s jarními alergiemi

S příchodem jara se většina lidí raduje z kvetoucích stromů nebo do široka se otvírajících květin. Jenže najdou se mezi námi i ti, kteří nejsou zrovna nadšení z přírody, která se po dlouhé zimě probouzí k životu. S probouzející přírodou se totiž budí také alergie, kterými nejeden z nás trpí. Zatímco někteří nakupují zásoby kapesníků a dělají nájezdy do lékáren, jiní se snaží s alergiemi bojovat přírodní cestou. Pojďme si prozradit, jak efektivně bojovat nejen s jarními alergiemi.

Co je to alergie?

Úvodem je třeba prozradit si, co je to alergie. Jedná se o přehnanou reakci těla na látky, se kterými se naprosto běžně setkáváme. Z počátku jara je alergie nejčastěji vyvolávána pylem z kvetoucích rostlin. K alergenům se však řadí i prach nebo chlupy domácích mazlíčků.

Alergie se projevuje rýmou, také nehezkýma oteklýma očima, kýcháním nebo pocity svědění. Někdy se může dostavit i pálení v nose nebo pálení v krku.

Podle odborníků nejsou alergie nic výjimečného. Trpí jimi až patnáct procent populace. Alergie se většinou u člověka objeví v předškolních letech, ale není vyloučené, že k jejich rozjetí může dojít i v pozdějším věku. Na vzniku alergií má vliv samozřejmě genetika, také intimní kontakty se zvířaty nebo například kouření či pobyt v městských bytech.

Jak bojovat s alergiemi?

S alergiemi je možné bojovat dvěma způsoby, a sice buď přírodní cestou, nebo s pomocí léčiv. Než však budete shánět léčiva na alergii, raději zajděte za odborným lékařem, který odhalí, proč organismus na některé podněty takto reaguje.

Na alergie se nejčastěji předepisují antihistaminika, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce jako taková první pomoc. Některé léky na této bázi jsou volně prodejné, proto nemusíte navštěvovat lékaře. Vhodné jsou například tablety Zyrtec nebo případně oční kapky, které ulevují od oteklých očí.

Jak bojovat nejen s jarními alergiemi

Jak bojovat s alergiemi přírodní cestou

Jak již bylo zmíněno, s alergiemi je možné bojovat buď s pomocí léčiv, nebo přírodní cestou. Odborníci doporuučjí mazat se především antialergickými krémy nebo emulzemi, vhodné jsou například výtažky ze žampionů nebo černého kmínu. Stejně účinné je inhalování mořské soli, což vede ke zvlhčení sliznice, která následovně dokáže odstraňovat usazené alergeny.

Zásady, které by měl alergik dodržovat

  • Včasná prevence je základ. Alergik by měl být v co nejmenším kontaktu s alergenem.
  • Pokud jste alergičtí na pyl, na procházky jděte hlavně po dešti, kdy je množství pylu v ovzduší nižší.
  • Pozor si dejte na domácí mazlíčky, kteří by si neměli dělat pelíšek u vás v ložnici nebo na pohovce.
  • Nejdůležitější je čistota, proto se převlékněte vždy, když přijdete z práce, případně se osprchujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.