Jak funguje eRouška? A proč ji mít ve svém telefonu?

Díky aplikaci eRouška.cz, která je zdarma, a navíc anonymní, chráníte sebe, ale i své okolí před dalším šířením nákazy. Celý systém této aplikace funguje na principu bluetooth, přes něhož také telefony komunikují a ukládají informace. Už ji máte také? Ukázalo se, že je taková aplikace důležitější víc, než si mnozí myslí. Jak funguje?

O aplikaci – jak funguje eRouška?

Přesněji řečeno, pokud jste pozitivně testování na Covid-19, přijde vám z hygieny SMS, ve které máte vyhodnocení pozitivního testu a unikátní kód, který když vložíte do aplikace eRouška, tak anonymně varujete ostatní lidé před možnou nákazou. Takový kód je unikátní a platí pouze několik málo hodin. Pokud tento kód do systému zadáte, odešle se všem, se kterými jste byli alespoň patnáct minut v kontaktu upozornění. Pokud tomu tak je, osobě, se kterou jste byli v kontaktu přijde od aplikace zpráva o tom, že v daný den byla v kontaktu s nakaženým.

Opakujeme, celý systém je anonymní a nikdo nezjistí, o koho přesně jde. Ve zprávě není uveden ani čas, aby byla zachována anonymita. To stejné platí i obráceně. Pokud si stáhnete aplikaci a ponecháte zapnuté bluethoot a budete s nakaženým v kontaktu, může vám přijít upozorňující sms. Poté už je na každém, jak vyhodnotí setkání, které by mohlo být potencionálně nebezpečné.

Další info zde: https://erouska.cz          

Záleží na každém

Jestliže vám upozornění formou SMS také dorazí, záleží jen na vás, jak se k tomu postavíte. Pokud budete zprávu ignorovat, zůstanete v anonymitě a je to vaše rozhodnutí. Nebo se také můžete obrátit na svého ošetřujícího lékaře nebo hygienickou stanici a zeptat se na otázky, které by vás navedly dále. V obou případech bude záležet pouze na vašem rozhodnutí a ohleduplnosti k vašim blízkým a ostatním.  

Stažení aplikace

Takovou aplikaci lze jednoduše stáhnout do svého telefonu. Ke stažení potřebujete mít v telefonu nejméně 104 MB volného prostoru. Pokud vlastníte Android, stáhněte si nejnovější verzi pomocí obchodní verzo Google Play Services. Pro iOS systém již používá Apple/Google Exposure Notification API. Čím větší počet uživatelů si eRoušku aktivuje, tím lepší její výsledky budou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Respirátor musí nosit každý z nás. Ale je respitátor účinný?

Nosíte roušku nebo respirátor správně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.