Bradavice u dětí: Jak je poznat a co na ně platí?

Kožní problémy nejsou u dětí ničím výjimečným, a nezřídka se u nich objeví i bradavice. Podle statistik kožních lékařů se bradavice objevují až u 10 procent dětí. Statistika ale jistě nebude úplná, neboť řada rodičů řeší tyto obtíže i bez pomoci lékaře. Pokud obtíže nejsou vážné, můžete to svépomocí zkusit i vy.

Jak poznat bradavice

Bradavice mohou nabývat různých tvarů, velikostí i podob. Nejčastěji je najdete na nohou a rukou, některé bolí, o jiných ani nevíte. Některé mohou být vystouplé, tmavěji zbarvené a na pohmat trvdé, jiné jsou ploché a růžové, další zase kruhovité s bílým okrajem a černými tečkami uvnitř. 

Proč bradavice vznikají

Bradavice jsou virovou infekcí kůže, kterou způsobuje lidský HPV papilomavirus, nejčastěji v místě oděrek, trhlinek či oslabení kůže. Snadno se jím lze nakazit na bazénech, ve společných sprchách či šatnách. Inkubační doba je přitom 1 až 6 měsíců, takže zpětně již obvykle jen těžko zjistíte, kde jste se mohli nakazit. Postihují přitom nejčastěji ty, kteří mají slabší imunitu. 

Babské rady

Vzhledem k tomu, že vznik bradavic souvisí s oslabenou imunitou, je vodné doplnit dětský jídelníček o výtažky z hlívy ústřičné a vitamin C. Lokálně je pak dobré aplikovat šťávu z čerstvě utrženého vlaštovičníku, česnek, propolis s medem, šťávu z pampelišky, citron či jablečný ocet. Ideální je nechat tyto přípravky pod náplastí působit přes noc. Skvělé účinky pak přináší i pobyt u moře a pravidelné koupání v něm.

Volně prodejná léčiva

V lékárnách pak můžete sehnat přípravky na bradavice v podobě náplastí, tinktur, roztoků či speciálních tyčinek a per pro snadnou aplikaci. Ty byste ale nikdy neměli používat na bradavice v oblasti obličeje nebo intimních partií. 

Zásah lékaře

Pokud preferujete odbornou pomoc, nebo se vám jednoduše nepodařilo bradavic zbavit svépomocí, lékař vám nabídne léčbu laserem či tekutým dusíkem.

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to pátá nemoc a jak ji poznat?

Plísňové onemocnění – jak k němu dochází a jaké jsou jeho příznaky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.