Respirátor musí nosit každý z nás. Ale je respitátor účinný?
Ze začátku to pro mnoho z nás bylo nepochopitelné, ale v dnešní situaci již víme, že roušky a respirátory mají významný vliv ve zpomalení šíření koronaviru. Bohužel najdou se takoví lidé, kteří s jejich nošení stále vystupují z davu a myslí si, že respirátory jsou to, co by jim mohlo ublížit nebo to, co jim brání ve svobodě. Jednoduše tuto ochranu úst a nosu nevnímají jako něco, co nám všem chrání zdraví. Takoví dotyční zapomínají, že respirátor chrání nejen je, ale i ostatní a je dobrým nástrojem ke zpomalení a následnému ukončení epidemie. Otázkou ale stále je, je respirátor účinný a jak moc?
Zakryj ústa, když mluvíš
Nejprve bychom rádi pro uvedení na pravou míru uvedli, jak je to s respirátory na ústech, a jak je to, když na ústech respirátor nemáte. Nemusíte mluvit ani kašlat, stačí pouhé vydechování a šíříte do okolí kapénky různých velikostí. A jestliže jste nakažení ať už chřipkou nebo koronavirem, tyto kapénky další člověk vdechne a nakazí se.
Teď trochu čísel: když koronavirem nakažený člověk dýchá, vydechne až úctyhodných tisíc virových částic za minutu. Pokud nakažený člověk mluví, zároveň rozmetá kolem sebe sliny, které mohou obsahovat až deset tisíc virových částic za jednu minutu. A když člověk zakašle a nezakryje si ústa pomocí kapesníku či rukávu, vyprskne až sto tisíc částic. To ale ještě není úplně nejhorší.
Nejhorším rozprašovačem virionů je kýchání. Takové jedno pšíknutí zajistí až bezmála milion částic viru. Tudíž je jistě jasné, že čím více virů se šíří mezi lidmi, tím nastává větší pravděpodobnost, že se další a další lidé nakazí. A když je těch virů hodně, zvyšuje se také riziko vážnějších symptomů.
Bariéra, která se vyplatí
Teď už víte, že mít respirátor na obličeji se vyplatí. Poskytne ochrannou bariéru, která zabrání těmto mikro virům v cestě. Jednoduše díky respirátoru k ústům neproniknou nebo jsou přesměrováni. Tímto způsobem bude ochrana úst bránit šíření infekce a také samozřejmě sníží riziko nákazy.
Je tedy respirátor účinný? Stále bychom ale neměli zapomínat na to, že jejich funkce je vysoká, ale ne stoprocentní. Respirátory FFP2 nebo KN95, zaručují ochranu pouze z 95% všech nejhůře zastavitelných mikročástiček. Je ale potřeba mít respirátor velmi dobře nasazený a utěsněný kolem nosu i brady. Podtrženo a sečteno, respirátory nás nechrání na stoprocent, ale z velké části sníží riziko nákazy mezi lidmi.
Nezapomínejte při nasazování na respirátor nesahat, vezměte jej pouze za gumičky. Uvádí se, že respirátor musíte po šesti hodinách vyměnit, ale věděli jste, že je také možné jej vydezinfikovat? Existují různé dezinfekční spreje určené přímo na respirátory. Také ho můžete sterilizovat v troubě na teplotu 70°C, a to po dobu deseti minut. Vyšší teplotu rozhodně nepoužívejte. To platí i pro mikrovlnnou troubu. Můžete tak poškodit nanomembránu v respirátoru. Rádi bychom ještě upozornili, že byste neměli dávat do trouby čerstvě vydezinfikovaný respirátor, měl by být suchý, aby nevznítil.
FOTO: Pixabay
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Covid-19: Zásady, které vás ochrání před nebezpečnou nákazou
Umývání rukou: Děláte to správně? Zjistěte to pomocí našeho návodu