Jak předejít cukrovce? Stačí dodržet několik kroků

Pokud by byla cukrovka druhého typu infekční, mohli bychom tvrdit, že jsme na začátku epidemie. Toto obtížné a otravné onemocnění postihuje stále více a více české populace – dospělých, ale i mladistvých. Jak tedy cukrovce předejít?

Jde to poměrně jednoduchým způsobem. Navíc, když se budete držet dál od cukrovky typu 2, snížíte tak riziko srdečního onemocnění a některých druhů rakoviny. Jednoduše řečeno: buďte štíhlí, vitální a šťastní.      

Mějte svou váhu pod dohledem

Lidé s nadváhou mají až sedmkrát vyšší riziko rozvoje cukrovky 2. typu. Nadváha je jednou z nejhlavnějších příčin tohoto onemocnění, proto se mu snažte vyhýbat zdravým životním stylem. Ztráta pouhých 7-10% vaší hmotnosti může snížit rozvoj diabetu až na polovinu.   

Vypněte televizi – hýbejte se

Víte, že neaktivita může v nemalé míře podpořit cukrovku 2. typu? Vysvětlení je jednoduché: Pokud se budete hýbat a namáhat svaly, vaše tělo dokáže využít inzulín a lépe absorbovat glukózu. Zkuste tedy raději vyměnit čas strávený u obrazovky počítače či televize za nějakou pohybovou aktivitu, která pro vás nebude nepříjemná. 

Opravdu se nemusíte potit hodiny v posilovně, bude stačit svižná půlhodinová chůze každý den. Můžete například chodit pěšky do obchodu nebo do práce. Jednoduše, jestliže jezdíte autem i krátké trasy, které by byly možné absolvovat pěšky, udělejte to a snížíte tak riziko vzniku cukrovky 2. typu až o 30%.

Snažte se na televizi koukat příležitostně, nikoli každý den. Tato obzvláště škodlivá a návyková nečinnost zvyšuje vznik diabetu až o 20% a to nemluvě o riziku onemocnění srdce a předčasného úmrtí. Ještě k tomu, pokud si pěkně zalzete pod deku na pohovku po chutném obědě, který doplníte vynikajícím zákuskem, zaděláváte si na zdravotní potíže.    

Celozrnné výrobky

Běžné rafinované výrobky vyměňte za výživné celozrnné potraviny. A to nejen pečivo, ale i rýži, která je u nás poměrně dost konzumována. To stejné platí i u baget, koblih i bramborové kaše. Zde je glykemický index poměrně vysoký. 

Pečivo vyměňte za to celozrnné a pokud supermarketovému pečivu nevěříte, upečte vlastní. Použijte špaldovou celozrnnou mouku, se kterou se dají dělat zázraky. To stejné platí i u rýže. Volte raději tu hnědou – neloupanou. Celá zrna obsahují velké množství živin a minerálů, které bojují s cukrovkou a celkově zlepšují zdraví. Nezapomínejte ani na zdravé tuky ovlivňující vznik diabetu. Zvyšte příjem zdravých rostlinných tuků ve formě ořechů, ale i semen. Naopak se vyhněte Trans-tukům. Ty najdete v pekařských výrobcích, smažených jídlech a v margarínech. 

Shrnutí – jak by to mělo vypadat

Cukrovce 2. typu lze předejít v několika krocích: Držte si zdravou váhu, hýbejte se, zdravě se stravujte, vyhněte se smaženým a tučným výrobkům. Těchto pár jednoduchých kroků vede ke zdravému životnímu stylu a snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak předcházet bolesti zad

Infarkt jako častá příčina úmrtí. Jak mu předcházet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.