Ovesné vločky: Základ každodenní stravy – co nám mohou nabídnout?

Jestliže si dopřejete ovesné vločky ke snídani, do smoothie, do polévek či jinam, jistě získáte vysoce výživné jídlo, které má mnoho přínosů pro zdraví. Ovesné vločky vám mohou nabídnout vitamíny, minerály, ale i vlákninu a bílkoviny. To je celkem bohatá nabídka této nenápadné potraviny.

Navíc jsou úžasným a všestranným jídlem, který lze využít v jakémkoliv jídle na sladký i slaný způsob. Oves je základní potravinou ve všech spižírnách. Máte je tam také? A co vám takové vločky mohou nabídnout?  

Krevní cukr v normě

Jedná se o potravinu bohatou na vlákninu, kterou tělo rozkládá pomale. Beta-glukany vyskytující se taktéž v ovesných vločkách, což jsou druh vlákniny, zlepšují a udržují normální hladinu cukru v krvi. Existují i pozitivní spojitosti pravidelné konzumace ovesných vloček při onemocnění cukrovkou druhého typu. 

Menší pocit hladu

Přemýšlíte o potravinách, které budou zdravé, a navíc podpoří hubnutí nebo po nich jednoduše nepřiberete na váze? Právě vločky takové schopnosti mají. Vláknina ve vločkách vám pomůže cítit se déle sytí, což bude jistě jeden z nejdůležitě faktorů při regulaci hmotnosti. A pokud máte zvýšený špatný cholesterol, tedy LDL cholesterol, vločky budou vynikající volbou pro jeho snížení. Pouhým půl hrnkem ovesných vloček vaše tělo získá přibližně 4 gramy vlákniny.   

Zdravá střeva

Dospělí by měli konzumovat 25-30 gramů vlákniny za den. Je to tedy větší množství a mnoho z nás toho každý den nedocílí. Vláknina je nepostradatelná, reguluje pohyb střev a v nemalé míře zmírňuje zácpu. Pokud každý den sníte půl hrnku ovesných vloček nejlépe ke snídani, k obědu přidáte misku zeleniny, k večeři celozrnný chléb s pomazánkou a zeleninou, vaše střeva budou fungovat tak, jak by měla.

Nezapomínejte, že každodenní vyprázdnění střev je velice důležité. Zdravá střeva udržují váš imunitní systém v dobré kondici. Pokud zvýšíte příjem vlákniny, nezapomeňte, že musíte také hodně pít. Pokud budete jíst mnoho vlákniny, a k tomu budete málo pít, efekt bude opačný – dostaví se zácpa.   

Vitamíny ukryté v ovesných vločkách

Mimo skvělých vlastností, které vločky našemu zdraví poskytují, jsou také bohaté na živiny – minerály a vitamíny, které to jsou?

  • hořčík
  • fosfor
  • zinek
  • měď
  • folát
  • vitamíny B1 a B5
  • mangan
  • kyselina listová

Dopřát si nízkokalorické potraviny a zdravé potraviny každý den, je pro naše zdraví velmi významné. Vločky mohou poskytnout živiny, jenž tělo potřebuje ke správné funkci. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mandle proti únavě i pro zpomalení stárnutí

Tipy na zdravou snídani. Začněte ráno správně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.