Jak vyzrát na suchou pokožku. Zamezte nepříjemnému svědění

Trápí vás suchá drsná kůže na rukou, obličeji, nebo i celém těle? Nejste v tom sami! Určitě si pokládáte otázku, jak vyzrát na suchou pokožku. Suchá kůže trápí více než polovinu Čechů a řada z nich přichází se svědivou a zarudlou pokožkou plnou prasklin i k lékaři. Mnohdy lze přitom vzniku suché pokožky efektivně předcházet – je jen potřeba vědět, jak na to. 

Co pomůže v boji se suchou pokožkou

Suchou kůži je potřeba začít léčit okamžitě a především dbát na pravidelnost péče, která zajistí dostatečnou hydrataci. Vhodnými prostředky pro ošetření suché pokožky jsou hydratační přípravky například s obsahem kyseliny mléčné nebo urey, které je optimální aplikovat hned po koupeli, kdy je pokožka čistá a vlhká.

Jak vyzrát na suchou pokožku? Pomůžou preventivní opatření 

Pokud vás začala trápit suchá pokožka, je na místě zvážit i některá režimová opatření, která proti vysoušení pokožky dlouhodobě pomáhají. Například je vhodné vyhýbat se prostorám s příliš chladným, ale i příliš horkým vzduchem. Pleti také škodí přímé UV záření, agresivní mýdla, chlor, kosmetické přípravky s alkoholem, ale i přehnaná hygiena. Samostatnou kapitolou je pak dostatečný příjem tekutin a strava pestrá na vitaminy. 

Suchá, nebo už extrémně suchá?

Je však potřeba rozlišovat mezi suchou pokožkou, s jejíž léčbou si ještě poradíte svépomocí, a pokožkou extrémně suchou, která už působí vážnější obtíže. Pokud vaše kůže zhrubla, zejména třeba v zimě, je napjatá a drsnější na dotek, pak se jedná o suchou pokožku.  Pokud ale navíc evidujete praskliny, šupinky, svědění a červené fleky, jedná se už o extrémně suchou kůži, s jejíž léčbou není od věci se obrátit na kožního lékaře. 

Proč hýčkat svou pokožku

Krásně vypadající elastická pokožka není jen záležitostí vzhledu – i když ten samozřejmě ovlivňuje velmi významně. Mimo jiné slouží kůže jako ochranná bariéra před působením vnějších vlivů, brání šíření infekcí a také reguluje tělesnou teplotu. Z toho důvodu je vhodné o pokožku průběžně pečovat a případný problém řešit hned v zárodku. Pokud dlouhodobá svépomocná léčba nepomáhá, je na místě návštěva dermatologa. Příčinou vysychání pokožky totiž může být i vážnější onemocnění jako je lupénka nebo cukrovka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké kožní nemoci nás nejčastěji trápí? Naučte se je rozpoznat

Konec problematické pleti! Tipy, jak se zbavit akné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.