Otužování je hitem současnosti, znali ho ale už ve starověku

Doslova fenoménem letošní zimy se stalo otužování, které praktikují Češi napříč věkovými skupinami. Boomu jednoznačně napomohla i současná epidemiologická situace a uzavření sportovišť a wellness center, které nasměrovalo Čechy více ven, do přírody. Spojení s přírodou je ale jen jedna z mála výhod, které tento hit dneška přináší.

Otužování a budování imunity

Jednoznačně nejvýznamnějším benefitem je zlepšování imunity organismu. Samozřejmě ale za předpokladu, že s otužováním začínáte pozvolna (venku ideálně postupně už od podzimu, nejprve na krátké časové úseky), nic nepřeháníte a nasloucháte svému tělu. V takovém případě otužováním posílíte kardiovaskulární systém, předejdete zánětům a pozitivně ovlivníte i hormonální procesy v těle.

Otužováním se prokazatelně hubne

Protože si tělo během této činnosti více zvyká na vnější působení chladu, ztrácí postupně potřebu uchovávat si ochrannou vrstvu tuku. Zjednodušeně řečeno tak díky otužování hubnete. Otužovat se přitom nemusíte jen v dramaticky chladné vodě, zkusit můžete i menší vrstvy oblečení nebo chladnější vzduch doma v interiéru.

Další zdravotní benefity

Méně výrazné, ale přesto nezanedbatelné pozitivní účinky má také na bolesti zad, alergie, citlivost vůči inzulinu, výkonnost či duševní pohodu. První výsledky tohoto typu přitom můžete pozorovat už po třech týdnech pravidelného otužování.

Jak se otužovat správně

Pokud má mát otužování ten správný efekt a zdraví posílit, nikoliv ohrozit, je potřeba s ním začínat pozvolna. Můžete začít ochlazováním nohou a postupně přidávat další části těla a prodlužovat čas. Po každém otužení ve vodě se nezapomeňte dobře osušit, promasírujte si kůži, oblečte se a prohřejte – třeba krátkou rozcvičkou. 

Pro koho se otužování nehodí

Otužování však nemusí být vhodnou volbou úplně pro každého. Zejména by se mu měli vyhýbat lidé s obtížemi s cévami, s chorobami srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními. Pokud máte pochyby, vždy se poraďte s lékařem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Otužování jako klíč k pevnému zdraví

Imunita a jak ji zlepšit: 5 kroků k silnějšímu imunitnímu systému

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.