Játra – nejen významní nositelé železa

Drůbeží, vepřová, hovězí, telecí anebo tresčí játra. Pro některé naprostá pochoutka a delikatesa, pro další zase jídlo, které by nikdy v životě nevzali do úst. Avšak játra jsou velmi důležitou složkou naší potravy a měla by se v našem jídelníčku vyskytovat pravidelně, a to alespoň dvakrát v měsíci. Proč játra konzumovat a v jakých případech má jejich konzumace jistá rizika? Nejen to vám přináší tento článek.

Pozor na předávkování

Játra obsahují nejen zmiňované železo, ale také vitamín A, B12, D, dále další látky – zinek, chrom, měď či bílkoviny. Především těhotné ženy by měly být opatrné při konzumaci jater, a to zejména kvůli vysokému množství vitamínu A v těchto vnitřnostech. Je totiž známo, že vitamínem A se můžete předávkovat. U těhotných žen je zde větší riziko, že plod bude mít vývojové vady.

Klasická játra s cibulkou

Ačkoliv v minulosti byla tzv. „podpultovým zbožím“, v současnosti jsou k dostání bez obtíží v téměř každém řeznictví. Asi nejčetnějším způsobem konzumace jater jsou játra na cibulce, játrová paštika či játrové knedlíčky. Ale existuje mnoho dalších  chutných receptů, podle kterých si můžete surovinu připravit.

Čistička organismu

Ačkoliv játra jsou považovány za čističku organismu, neobsahují žádné škodlivé látky, jak si mnozí myslí. I přes skutečnost, že játra napodobují funkci čističky, žádné ze škodlivých látek nezadržují v sobě, nýbrž je vylučují z těla ven.

Pečují o správnou funkci nervového systému

Díky látkám a vitamínům, jenž játra obsahují, naše tělo správně funguje, a to zejména v oblasti nervového systému. Dále také jejich konzumací podporujete tvorbu červených krvinek. Dívky v pubertě potřebují dostatek železa, avšak v této životní etapě ho zpravidla mívají nedostatek. Jednou z možností, jak ho doplnit, je konzumace jater. Vitamín A ve vhodném množství podporuje lidskou imunitu a pomáhá očím s přizpůsobováním se při přechodu ze světla do tmy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč jsou potřebné omega-3 mastné kyseliny a kde je najdeme

Superpotravina jménem chlorella: Plná živin i tělu prospěšných účinků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.