Koronavirus: Otázky a odpovědi na ně. Udělejte si jasno

Koronavirus: na jeho přítimnost jsme si sice zvykli, přesto nemoc stále sídlí v našich skříních jako strašák budící nás ze snů. V posledních měsících, kdy nás onemocnění zvané COVID-19 dostalo do domácí karantény a do dalších nepříjemných situací, vyšla na světlo světa řada článků pojednávajících o této nemoci. Jenže informací je najednou tolik, že jen čert by se v nich vyznal. Proto si položme nejčastěji pokládané otázky a odpovězme si na ně. Udělejme si tím jasno a nevstupujme do dalšího dne neinformovaní.  

Jaké jsou příznaky nemoci COVID-19? 

K vůbec nejčastějším otázkám patří to, jaké jsou příznaky nového koronaviru. I po měsících zkoumání viru lze říct, že je onemocnění velice podobné klasické chřipce, přesto se najdou zásadní rozdíly mezi těmito dvěma onemocněními. Především je třeba říct, že chřipka nastupuje akutně, ihned, náhle. Koronavirus si dává načas a nastupuje postupně, po menších krůčcích, během kterých ani neregistrujete, že jste nakažení. A právě v těchto prvních dnech jste nejvíce nakažliví, což je jeden velký paradox.  

Abychom však přešli ke konkrétním příznakům, patří k nim horečka, kašel a dýchací potíže. Vyskytnout se mohou mimo jiné i bolesti kloubů, přijít může vyčerpání a dostavit se může například zimnice.  

Jaký je průběh onemocnění? 

Řada lidí si pokládá především ze strachu jednu otázku, a sice jaký je průběh onemocnění. To je bohužel stále jedna velká záhada. Každý pacient má trochu jiný průběh nemoci. Zatímco někteří se cítí jen malátní a neustále spí, jiní mají obrovské bolesti a i týden v kuse je trápí horečka. V tomto případě záleží především na imunitě člověka – jestli je pevná, nemoc se tak moc neprojeví, jestli je člověk slabý, nemoc udeří razantněji.  

Platí však, že zhruba dvacet pacientů musí s nemocí do nemocnice, jelikož mají horší průběh nemoci. Z toho asi pět procent lze označit za pacienty s velice těžkým průběhem onemocnění.  

Může se člověk nakazit opakovaně? 

Podle mnoha odborníků řada lidí nemoc prodělala už ke konci loňského roku, aniž by o tom vůbec věděla. V této souvislosti se nabízí otázka, jestli je tedy člověk naprosto imunní po prodělání nemoci či nikoli. Pravdou je, že odpověď na zmíněnou otázku je stále předmětem spekulací a zkoumání. Zatím se neví, jak dlouho přetrvává imunita, jak dlouho bude virus kolovat třeba ve skupině lidí. 

Mohou se nakazit i děti? 

I když se zprvu myslelo, že ohroženou skupinou jsou senioři, ukazuje se, že je nemoc rizikem prakticky pro kohokoli. Dokonce i děti, u nichž se z počátku spekulovalo nad tím, jestli se vůbec mohou nakazit, se nakazit mohou. Stále je to však velice vzácné, ale bohužel se už najdou případy, kdy vlivem nemoci COVID-19 dítě zemřelo.  

Je koronavirus rizikem pro těhotné ženy? 

Je třeba říct, že COVID-19 je stále předmětem zkoumání, proto nic nelze říct stoprocentně. Zatím se však odborníci shodují na tom, že COVID-19 není sebemenším rizikem pro těhotné ženy. Je to zkrátka hrozba stejná jako u jiných onemocnění. Těhotné ženy by však měly klást větší důraz na hygienická a krizová opatření, jelikož jsou specifické svým slabším imunitním systémem, který je může zradit třeba v případě nového typu koronaviru. 

Mají na koronavirus vliv vysoké teploty? 

Řada lidí se stále domnívá, že onemocnění odezní ve chvíli, kdy přijde léto a s ním i vysoké teploty. Jenže lze konstatovat, že vysoké teploty nemají vliv na koronavirus. To ostatně dokazuje také fakt, že se nemoc začíná šířit i Afrikou, která je specifická opravdu vysokými teplotami.  

Důvodem tohoto je především nově zjištěný fakt, že virus pravděpodobně vznikl u netopýrů, kteří jsou známí svou vysokou tělesnou teplotou. Teplejšímu počasí by tak měl COVID-19 naprosto odolávat, pakliže je tvrzení s netopýry pravdivé.  

Co všechno si musím chránit, abych nedostal koronavirus? 

Abyste předcházeli nebezpečnému onemocnění, měli byste dodržovat přísná hygienická opatření. Kromě domácí karantény je dobré mýt si často ruce, dezinfikovat si je, pokud není po ruce umyvadlo s teplou vodou a mýdlem. Také je dobré platit kartou a nikoli hotově, vyvarujte se mimo jiné i společenským akcím a velkým skupinám lidí, kde by se mohl koronavirus šířit. Svá ústa a nos si chraňte rouškou nebo šálou či šátkem, aby nedocházelo k případnému přenosu onemocnění, o němž třeba ještě ani nevíte.  

Nově také bylo zjištěno, že se koronavirus může do těla dostat skrze oční sliznici. Proti tomu však bojují hravě brýle, a to jak sluneční, tak klasické dioptrické.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Největší mýty týkající se koronaviru aneb co si lidé myslí a není pravda

Kdy zmizí koronavirus?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.