Léky mají za úkol léčit, Contergan ale ničí lidské zdraví

Za posledních 70 let je farmaceutický průmysl značně na vzestupu. Spotřeba léků se neustále zvyšuje a více se také dbá na jejich kvalitu. Zejména se klade důraz na to, aby měly co nejméně vedlejších účinků. Ale ještě v době ne tak vzdálené, se schvalovaly léky, které nebyly dostatečně prověřené a způsobily tragédie obrovských rozměrů. Jedním takovým byl lék s prodejním názvem Contergan nebo Thalomid.

Co je Contergan vůbec zač?

Vyráběla ho západoněmecká farmaceutická společnost Grünenthal, která působí dodnes jako výrobce léčiv. Tento lék se těšil velkým úspěchům a lékaři ho hojně  předepisovali jako uklidňující prostředek pacientům s nespavostí. Fungoval také velmi dobře i na těhotenské nevolnosti a potlačoval  bolesti hlavy.

Tento medikament se stal v tehdejší Evropě velmi oblíbený a za pár let už ho užívalo kolem 5 000 000 Evropanů, z toho jen v Německu samotném kolem 70 000 nemocných.

Lék s vedlejšími účinky

Nikdo z lékařů, ani pacientů v této době netušil, že lék má tak strašné vedlejší účinky. Na souvislost mezi užíváním Conterganu a těžkými deformacemi narozených dětí, či jejich úmrtí po porodu, upozornil německý lékař Lenz v roce 1961 na lékařském sympoziu. Poté se strhla velká lavina žalob na tuto farmaceutickou společnost. Záhy se potvrdilo, že užívání léku v těhotenství způsobilo, po celém světě, narození až 20 000 postižených dětí, které měly deformace končetin, obličeje, nebo jim zcela chyběly končetiny či uši.

Kolem 40% takto postižených dětí umřelo několik dní po porodu.Farmaceutická společnost musela oběti odškodnit a oficiální omluvu všem učinila teprve nedávno – v roce 2012.

Po této tragédii s nejděsivějšími vedlejšími účinky léku se přistoupilo k přísnějším kontrolám a testování léčivých přípravků, aby k takové další katastrofě již v budoucnu nedošlo. Nyní procházejí nové léky složitou několikaletou procedurou a testováním, než jsou uvedené na trh.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nesmí chybět v domácí lékárničce?

Nejčastější nemoci, které postihují ty nejmenší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.