Koronavirus: Jak se bránit nemoci, která aktuálně sužuje celý svět?

Neustále o tom mluví v televizi i o tom čtete na internetu – nový nebezpečný koronavirus aktuálně drancuje celý svět. Bohužel se dostal i do České republiky, kde se počet nakažených blíží k první tisícovce. Zatímco někteří v nemocnicích bojují o své životy, jiní tráví svůj čas v domácí karanténě. A ti, kteří dnes a denně chodí do práce, se ptají, jak se mají proti nebezpečnému koronaviru bránit.  

I když v České republice mají lidé omezený pohyb, stejně řada z Čechů navštěvuje denně své zaměstnání. A právě ti vstávají každý den do jistého rizika, právě ti musí dodržovat několik základních pravidel, která je mohou ochránit před koronavirem.  

Koronavirus: Jak se bránit nemoci 

Ze všeho nejdůležitější je dodržovat hygienu. Umývat si ruce mýdlem minimálně po dobu třiceti vteřin je víc než důležité. V případě, že nemáte možnost umýt si ruce v umyvadle (například po jízdě městskou hromadnou dopravou), vyplatí se používat antibakteriální dezinfekční gel, který zakoupíte například v drogeriích.  

Jak se bránit nebezpečnému koronaviru, který aktuálně sužuje celý svět?

Lékaři také doporučují zakrývat si ústa kapesníkem nebo celou paží v případě, že kašlete nebo kýcháte. Lidé mají tendenci zakrývat si ústa rukou, ale na rukou se bakterie drží a mohou se dále přenášet. Pokud kýchnete do kapesníku nebo do celé paže, je to v pořádku.  

V době panujícího koronaviru je velice podstatné omezit návštěvy a nestýkat se s lidmi, se kterými nežijete v jedné společné domácnosti. Nemoc se u člověka nemusí ihned projevit, tudíž nikdy nevíte, jestli nekomunikujete s právě nemocným pacientem. Stejně tak se vyhýbejte lidem, kteří jsou zjevně nachlazení nebo vykazují příznaky nachlazení. Venku si od ostatních lidí ponechávejte minimálně dvoumetrový odstup.  

Odborníci také doporučují dbát na dostatečnou tepelnou úpravu masa a vajec. V případě kontaktu s volně žijícími nebo hospodářskými zvířaty byste měli používat ochranné pomůcky.  

Roušky jsou důležité 

Na internetu se nedávno strhla lavina názorů, které byly na jedno “brdo”, a sice které mluvily o tom, že roušky nebo jakákoli jiná ochrana úst je nepotřebná a neúčinná. I když vláda doslovně nařídila pohyb venku s jakoukoli ochranou úst (myslí se tím roušky, respirátory, šátky nebo šály), přesto se našli jedinci, kteří měli svůj vlastní názor a nedodržovali toto opatření. Jenže bylo už i vědecky prokázané, že sice ochrana úst stoprocentně neochraňuje člověka před nemocí, přesto může šíření nemoci dost zpomalit.  

Roušky či jiné ochrany úst tedy ano – chrání tím člověk sebe i své okolí. 

Jak se bránit nebezpečnému koronaviru, který aktuálně sužuje celý svět?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

COVID-19 jako strašák ve skříni. Jak nemoc rozpoznat?

Koronavirus a jaký je průběh obávané nemoci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.