Nosíte roušku nebo respirátor správně?
Je to již rok, kdy se naše životy doslova převrátily vzhůru nohama. Na roušky jsme si chtě nechtě zvykli všichni. Stále ale mnoho lidí při používání ochranných pomůcek dělá základní chyby. Patříte mezi ně i vy? Podívejme se na základní chyby a zjistěme, jestli nosíte roušku správně.
Nosíte roušku správně? Nasazování má svá pravidla
Při nasazování ústenky bychom měli být skutečně poctiví a přimět se k tomu, aby opravdu sloužila k naší ochraně. Když si ji budeme nasazovat rukama, které jsme předtím nedesinfikovali, celý proces pozbývá smyslu. Trocha desinfekčního gelu se přitom vejde do každé kapsy u kalhot. Máte v plánu si nasadit roušku, kterou jste si již předtím sundali? Opět si po manipulaci s ní ruce očistěte od případných virových ložisek.
Nesahat!
I správně nasazená rouška naprosto postrádá smysl, když na ni následně saháte. Ať již jste v obchodě, kde si ji přejete upravit, nebo se právě v práci chystáte dát si něco dobrého k zakousnutí, měli byste vědět, že na roušku se zásadně nesmí sahat. Právě na této textilii ulpívají potencionální částky viru a ty si rozhodně nepřejete přenést na své ruce a poté dále po těle. Na roušku sahejte pouze v případě, že máte v plánu ji pak uložit do sáčku a vyhodit nebo doma vyprat.
Máte správnou velikost?
Víte o tom, že můžete mít ten nejlepší produkt s ochrannými vlastnostmi vysoké úrovně, ale nebude vám to k ničemu? Hovoříme o situaci, kdy si ústenku pořídíte v jiné velikosti, než kterou potřebujete. Pokud vás rouška či respirátor tlačí v oblasti kolem uší nebo brady, zvolte o něco větší velikost. Naopak pokud vám nedoléhá ke kraji obličeje, nemá ani smysl si ji mezi lidmi nasazovat – dýchali byste vzduch ne přes ni, ale z otvorů kolem ústenky.
Ochranné prostředky mají svůj smysl pouze tehdy, když je používáme správně. Věříme, že vám se daří všechny postupy zvládat na jedničku.
FOTO: Pixabay
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT