Otužování jako klíč k pevnému zdraví

Otužování se postupně stává trendem dnešní doby, někdo volí studené sprchy, odvážnější skáčou do rybníků a řek. Podzim je vhodnou dobou k otužování kvůli nižší teplotě, ne však mrznoucí. Většina začíná s otužováním pouze z důvodu být „trendy a in“, ale netuší, jaké zdravotní a další benefity otužování přináší. V dnešním článku se podíváme na základní výhody, kterých můžeme čerpat.

Jak na otužování?

Nejdříve si objasníme, jak na otužování jako začátečník. Často lidé dělají chyby, že hned napoprvé skáčou do řek, aniž by si nastudovali nějaký základní otužovací postup a to může přinést nejen křeče, ale také jiné zdravotní problémy.

Stejně jako při trénincích, je důležité začít postupně a pomalu. Pro začátek je vhodné začít studenou sprchou, ideální teplota je okolo dvaceti stupňů Celsia s postupným ochlazováním, kterým dojdeme až ke sprchování ledovou vodou.

Také čas postupně navyšujeme, nejprve stačí okolo patnácti sekund a pomalu se dopracujeme až k pár minutám. Pokud se dostanete na pár minut ledové vody, můžete zařadit párkrát týdně také otužování v řece či rybníce, opět pomalým tempem. Při otužování v řekách doporučuji nechodit sám, vždy minimálně ve dvou.  

Zdravotní benefity

Nejznámější výhodou je zlepšování a posilování imunitního systému. Otužování nám tedy pomáhá proti nachlazení a chřipkám a připravujeme organismus na klimatické změny. Dalším zdravotním benefitem je pozitivní účinek na vysoký krevní tlak. Proběla také studie, ve které bylo zjištěno u zimních plavců vyšší množství antioxidačních enzymů v krvi. Další výhodou je pozitivní vliv na naši psychiku. Při ranním otužováním fungují studené sprchy také jako ranní „probouzeč“.

Pravidelnost je základ

Podobně jako u každé činnosti a aktivity, kterou chceme někam posunout, také u studených sprch je důležitá pravidelnost. Zařazením jedné studené sprchy týdně k posílení imunitního systému nedojde, proto si nastavte ranní rituály zahrnující také studené sprchy. Pravidelností si také budujete pevnou disciplínu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Imunita a jak ji zlepšit: 5 kroků k silnějšímu imunitnímu systému

Ať je imunita pevná jako skála. Jak toho docílit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.