Imunita a jak ji zlepšit: 5 kroků k silnějšímu imunitnímu systému

Imunita je nyní žhavé téma, každý by si přál silnější imunitu a zajistil si tak zdraví. Jaké kroky vedou k silnější imunitě? 

Dostatek vitamínů a minerálů

V první řadě by každý měl zařadit dostatek vitamínů a minerálů. Vitamíny a minerály můžete čerpat z potravin, ale také můžete podpořit své zdraví a imunitu díky doplňkům stravy. Mezi nejdůležitější vitamíny a minerály podporující imunitu se řadí zejména Vitamín C, který najdete v citrusových plodech, rakytníku, šípku, ale najdeme ho také v jiné zelenině a ovoci, dále také kopřivy obsahují vitamín C. 

Dalším vitamínem podporující imunitu je vitamín D, který získáte především ze slunce. Většina populace trpí právě nedostatkem tohoto vitamínu, proto je dobré zvážit také doplněk stravy s vitamínem D. 

Mezi minerály podporující imunitu se řadí například selen, zinek a železo. Tyto minerály najdeme především v mase, mořských plodech, vejcích. 

Pro získání potřebného množství těchto vitamínů a minerálů je důležité jíst pestrou a kvalitní stravu, avšak kvalita produktů ze supermarketů není ve většině případů dostačující, proto na trhu najdete také kvalitní doplňky stravy, které vám mohou výrazně pomoci.

Zdravá strava

Kromě toho, že byste měli konzumovat zeleninu, ovoce a potraviny obsahující vitamíny a minerály, vaše strava by měla být také zdravá a dobře stravitelná. Jídelníček by měly tvořit především základní, nezpracované potraviny a měli byste mít vyvážený poměr mezi tuky, bílkovinami a sacharidy. Ohledně imunity jsou důležité především bílkoviny a zdravé tuky, na které byste také neměli zapomínat. 

Nejen, že se díky zdravé stravě a vyváženém jídelníčku budete lépe cítit, ale také vaše trávení vám poděkuje. Imunita se z většiny nachází právě ve střevech, takže zdravé trávené a zdravá střeva jsou alfou omegou pro zajištění silnější imunity.

Dostatek pohybu

Pohyb prospívá nejen vašemu zdraví, ale také zlepšuje vaši imunitu. Nemusíte zařazovat hned fyzicky náročné aktivity, stačí krátké procházky, běh či vyjížďka na kole. Pohyb zlepšuje imunitu, proto ani v karanténě nezapomínejte na dostatek pohybu, snažte se každý den ujít alespoň pár tisíc kroků, zacvičit si nebo se projet na kole. 

Psychika a imunita

Mentální pohoda a klid hraje také roli při posilování imunity. Pokud se budete stresovat, ovlivní to vaše trávení, které v návaznosti ovlivňuje vaši imunitu, proto je důležitý také mít klidnou mysl a nestresovat se. Lehčeji se to píše než dělá, navíc v této době. 

Jaké kroky zlepšují naši psychiku? 

Zkusit můžete čtení pozitivních knih či poslouchání audio nahrávek. Zařadit můžete také krátké meditace, ale i pohyb vám pomůže se dostat do pohody a zlepšit tak svoji psychiku. 

Pitný režim

Voda je důležitá nejen pro budování silnější imunity, ale ani v tomto ohledu byste na ni neměli zapomínat. Snažte se vypít alespoň dva litry čisté vody denně. Vaše tělo, vaše orgány jsou z většiny tvořeny právě vodou, proto je potřeba dodržovat pitný režim. 

Vodu můžete dochutit bylinkami, skvěle funguje například máta. Dále také citrusovými plody jako jsou citrusy či pomeranče. Bylinkové či zelené čaje můžete také započítat do svého celkového příjmu tekutin za den. 

Tyto kroky sice vedou k lepší imunitě, ale silnější imunitu nezískáte přes noc. Proto začněte co nejdříve, ať vám vaše tělo brzy poděkuje. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak ničíme svou imunitu? Dejte si pozor na pár věcí

Tipy, jak posílit svůj imunitní systém

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.