Slunečnicová semínka a jak prospívají zdraví

V poslední době jsou velice oblíbené takzvané superpotraviny čili potraviny, které v sobě ukrývají o něco víc tělu prospěšných látek než jiné potraviny. Řadí se sem například banány, také chia semínka a mimo jiné se sem řadí i slunečnicová semínka, která mnozí lidé chroupají u televize místo brambůrek. A to je rozhodně dobře! Slunečnicová semínka totiž prospívají zdraví. Ale jak?

Jak již bylo zmíněno, slunečnicová semínka jsou naším parťákem při sledování oblíbeného seriálu v televizi. Kromě toho jsou vhodnou svačinkou na hřiště nebo jsou zaslouženou odměnou při dlouhém cestování. Ukrývají v sobě řadu vitaminů, minerálů a mimo jiné i esenciálních olejů. Pojďme si však zmínit to, jak konkrétně prospívají lidskému zdraví.

Slunečnicová semínka pro naše srdce

Sice existuje celá řada potravin, o nichž lze říct, že prospívají našemu srdci, ale slunečnicová semínka jsou na špici tohoto seznamu potravin. Obsahují totiž význačné živiny, a sice vitamin E a kyselinu listovou, což jsou dvě látky podporující kardiovaskulární systém.

Zatímco vitamin E umí neutralizovat volné radikály a zabraňuje úmrtí, jehož důvodem by bylo kardiovaskulární onemocnění, kyselina listová podporuje zdraví srdce už od samotného narození a nepolevuje ani tehdy, kdy dosáhneme vysokého věku.

Snižují špatný cholesterol

Nejen pro naše srdce, ale pro pevné zdraví obecně je velice důležité, abychom měli v pořádku cholesterol, respektive abychom ho měli v normě. Bohužel řada lidí má vysoký špatný cholesterol, což vede k řadě zdravotních problémů. Slunečnicová semínka však umí hladinu cholesterolu srovnat čili umí i snížit špatný cholesterol v krvi.

Pro dobrou náladu

Že už si ani nepamatujete den, kdy jste se smáli? Asi ve svém jídelníčku postrádáte slunečnicová semínka, která jsou pro dobrou náladu opravdu zásadní. To se ví už nějaký ten pátek, vždyť už před stovkami let se slunečnicová semínka podávala proti depresím. A dodnes hraje tato superpotravina velkou roli při terapiích prospívajících duševnímu zdraví.

Slunečnicová semínka a jak prospívají zdraví

Pro štítnou žlázu

Jak ještě prospívají slunečnicová semínka zdraví? Například ulevují od problémů se štítnou žlázou. Štítná žláza umí nadělat opravdu mnoho zdravotních problémů. Je proto velice důležité ji udržovat zdravou, s čímž opět pomůžou slunečnicová semínka, která zmírňují zarudnutí a také otoky v těle.

Další zdraví prospěšné účinky slunečnicových semínek

  • pro správné fungování oběhového systému
  • snižují riziko vzniku cukrovky
  • eliminují šíření rakovinotvorných buněk
  • podporují paměť
  • podporují zrak
  • pro silné kosti
  • pro dobrou srážlivost krve
  • zabraňují poškozování buněk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.