Spánek během dne vašemu zdraví prospívá. Víte proč?

Ve školce byl spánek po obědě pravidelným zvykem. V dospělosti ale tato rutina u mnoha lidí mizí a podle odborníků je to špatně. Ukazuje se totiž, že lidé, kteří si po jídle dopřejí pořádný odpočinek, se dožívají vyššího věku a nehrozí u nich tolik závažných onemocnění. Co je ale na krátkém spánku tak zázračného, že dokáže tělo tak posilnit? Jak konkrétně odpolední spánek zdraví prospívá?

Příliš mnoho informací

Spánek se pokaždé dělí na určité fáze. V jedné z nich mozek zpracovává všechny informace, který za den přijal, třídí je a pomáhá se s nimi vyrovnat. Moderní člověk přes den přijme hromadu vjemů, a to jak v práci, tak v pohodlí domova. Reklamy, povinnosti a informace na nás útočí ze všech stran. Když ale mozku dopřejete po obědě krátký spánek, bude mít možnost se s nimi vyrovnat. Večer pak nebudete cítit takové psychické zatížení a během dne vám bude lépe. 

Dopřejte si jen lehký spánek, i ten prospěje zdraví

V hlubokém spánku dochází k regeneraci těla. K tomu je ale třeba spát několik hodin, a proto je vhodnější, když se hlubokému spánku oddáte v noci. Během dne postačí dvacet až třicet minut na klidném místě, kdy zavřete oči a dostanete se do fáze, kdy se vám zdají sny a mozek má možnost reagovat na všechny informace.

Doplnění energie

Tělo za několik desítek minut spánku dokáže načerpat opravdu vysoké množství energie. Pokud vás odpoledne čekají náročnější úkoly nebo fyzická aktivita, neváhejte a krátké zdřímnutí si dopřejte. Nespěte ale déle než jednu hodinu, jelikož byste akorát byli rozespalí a trvalo by vám déle, než byste se vrátili do svého denního programu. Jestliže cítíte větší únavu a během dne se vám chce spát déle než pár desítek minut, zvažte, zdali spíte dostatečně v noci. 

Zvolte ideální čas pro odpočinek

Tělo je na zdřímnutí nejlépe připravené v době od jedné hodiny odpolední do třetí. V tuto dobu dostanete ze svého odpočinku nejvíce benefitů pro tělo. Neváhejte odpočívat ani ve chvíli, kdy se cítíte plní energie, jelikož by vás právě po této hodině mohla opustit. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to REM fáze spánku a jak dlouho spát? Vše o spánku

Jak zlepšit spánek ve 4 bodech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.