Dětské nemoci: Sedm nejznámějších, před kterými je dobré být na pozoru

Možná už jste se setkali s pojmy pátá či šestá nemoc u dětí. Ve skutečnosti je takto číslováno nemocí hned 7 a představují dětské nemoci, které se typicky objevují u dětí od narození do předškolního věku a jejichž typickým příznakem je i vznik vyrážky. Která onemocnění to jsou a jak je od sebe rozpoznáte?

První dětská nemoc: Spalničky

Pro spalničky je typická zarudlá vyrážka, která se ovšem objevuje až po několika dnech po propuknutí nemoci. V první fázi děti trpí horečkou, rýmou, suchým dráždivým kašlem a zánětem spojivek. Teprve po 4 dnech se objevuje vyrážka – nejprve za ušima a na obličeji, která postupuje níže.

Druhá dětská nemoc: Spála

Spála připomíná na první pohled angínu, neboť ji doprovází bolesti v krku, obtížné polykání, čepy na mandlích i slabost a horečka. U spály se však následně objevuje i vyrážka – nejčastěji na břichu či hrudi, odkud se přesouvá do podpaží a na končetiny. U spály, která je jako jediná ze sedmi nemocí bakteriálního původu, je nutná léčba antibiotiky.

Třetí dětská nemoc: Zarděnky

I v případě zarděnek se na dětském těle objevuje vyrážka – tentokrát ale pouze lokální, na obličeji nebo trupu. Díky očkování naštěstí zarděnky u nás nejsou příliš rozšířené. Pokud se ale přeci jen objeví, představují vysoké riziko zejména pro těhotné ženy – mohou totiž způsobit vážné fyzické i mentální poškození plodu.

Čtvrtá nemoc: Pseudospála

Pseudospála se dnes již za samostatné onemocnění nepovažuje a toto označení se tedy již nevyužívá.

Pátá nemoc: Infekční erytém

Pátou nemoc vyvolává lidský parovir NPV B19 a objevuje se spíše až u školních dětí, nejběžněji na jaře nebo v zimě. Projevuje se teplotou, kašlem, rýmou, pocitem na zvracení, bolestmi hlavy i kloubů a celkovou únavou. Následně se objevuje i vyrážka, která začíná na tvářích a má charakteristický tvar motýla.

Šestá nemoc: Třídenní horečka

Šestá nemoc postihuje velkou většinu dětí a typická je především velmi vysokou teplotou nad 39 °C a vyrážkou na horní polovině těla. Další projevy nemoc obvykle nemá. Po třech až pěti dnech projevy obvykle mizí.

Sedmá nemoc: Syndrom ruka-noha-ústa

Sedmero dětských nemocí uzavírá Syndrom ruka-noha-ústa, který se projevuje vyrážkou na místech, která vyplývají z jeho názvu. Svědivé puchýřky se objevují zejména na dlaních, chodidlech a v okolí úst nebo i uvnitř úst a na jazyku. Tato virová nemoc je vysoce nakažlivá i pro dospělé osoby, proto je potřeba dodržovat při ošetřování dětských pacientů dostatečnou hygienu.

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější dětské nemoci, které postihují ty nejmenší

Pátá nemoc: Jaké jsou její příznaky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.