Tipy pro zdravé oči. Udržujte si bystrý zrak

K důležitým smyslům patří bezesporu zrak. I když ho mnozí berou jako samozřejmost, rozhodně bychom takto zrak brát neměli. Může se stát řada věcí a o zrak můžeme přijít z minuty na minutu. Proto chraňme své oči a udržujme je zdravé.

Jenže jak oči udržovat ve skvělé formě? Zeptali jsme se lékařů, kteří nám dali rovnou několik tipů, jak oči zdravé udržovat. Nechte se inspirovat a jednotlivé tipy si osvojte. Vaše oči vám za to poděkují.

Kvalitní sluneční brýle jsou základ

Jelikož se blíží roční období, které se nesou ve znamení sluníčka, měli bychom se na ně připravit, a to tak, že si koupíme kvalitní sluneční brýle. Nekupujte si je v běžných módních řetězcích, zavítejte pro ně do specializovaných obchodů, kde zakoupíte kvalitní sluneční brýle, jež minimalizují světelné odlesky a zabrání oslnění.

Jezte to, co očím chutná

I když to možná zní bizarně, do svého jídelníčku byste měli přidat to, co očím zkrátka chutná. Myšleny jsou potraviny, které prospívají lidskému zraku. Rozhodně bychom měli do jídelníčku zařadit dostatečné množství čerstvé zeleniny a ovoce, konkrétně si přidejte ke svačině nebo k obědu mrkev, což je skvělý zdroj vitaminu A. Kromě ovoce a zeleniny očím prospívají i jiné potraviny, a to konkrétně cibule, česnek, také ořechy nebo borůvky a ryby z chladných moří.

Tipy pro zdravé oči. Udržujte si bystrý zrak

Hlavně dodržujte prevenci

Stejně jako se musí k zubaři chodit jednou za půl roku na preventivní prohlídku, i k očnímu lékaři se musí chodit na prevenci. Nemusíte sice chodit každého půl roku, stačí, když k očnímu lékaři zavítáte jednou ročně. Zejména pokud je vám nad čtyřicet let, tak byste měli k očnímu lékaři chodit častěji, aby se případně zavčasu odhalilo onemocnění, které s věkem souvisí.

Přestaňte kouřit

Kouření neškodí jen plícím, ale také našim očím. Proto se pokuste tohoto zlozvyku zbavit. Lékaři prokázali, že kouření zvyšuje riziko vzniku očních onemocnění, jako je třeba zakalení oční čočky nebo zánět očí. A právě kouření může vést k naprosté slepotě.

Pijte kávu

Milujete kávu? Pokud si ji dopřáváte v přiměřeném množství čili maximálně dvakrát denně, prospívá to vašim očím. Bylo prokázané, že dva hrnky kávy denně jsou skvělou prevencí suchých očí, jelikož kofein zvyšuje produkci slz, tudíž udržuje oči neustále vlhké. To je dobrá zpráva zejména pro ty, kteří pracují z domu a neustále sledují monitor počítače. Právě ti na suché oči trpí nejvíce.

Tipy pro zdravé oči. Udržujte si bystrý zrak

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdravá střeva pro správné trávení. Jak jim ulevit, pomoct a podpořit je?

Jak se změní vaše tělo, když se zbavíte zlozvyků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.