Tvar a barva nehtů. Co vypovídají o vašem zdraví?

Stejně jako kůže, tak i nehty jsou důležitým ukazatelem zdraví. Tvar a barva nehtů o nás leccos prozradí. Měly by být pevné, lesklé a hladké. Jakmile se na nich objevují skvrny, nerovnosti nebo se jen často lámou, může to znamenat, že vám v těle chybí různé látky, trpíte fyzickou či psychickou nemocí. 

Časté lámání

Vypadají vaše nehty dobře jen ve chvíli, kdy jsou krátké? Jakmile přerostou lůžko, začínají se třepit a odlamovat? V takovém případě zpozorněte, protože se možná ve vašem těle nachází v nedostatku vitamín B, C nebo A. Nehty jsou jedním z prvních ukazatelů. Pokud vitamíny nebudete doplňovat, může se stát, že zhoršený stav zaznamenají vaše vlasy, pokožka a také imunita. Z minerálů také ve stravě neopomíjejte zinek a vápník. Jen s těmi budou vaše nehty pevné. 

Změna barvy celého nehtu

Ojediněle se stává, že má pacient nehty najednou nezvykle zabarvené. Stářím sice nehty svůj přirozeně narůžovělý odstín ztrácejí, ale určitě by neměly být až do modra, nebo do žluta. S takovým problémem se potýkají kuřáci, ale také lidé trpící nehtovou plísní. Pokud se podobná nemoc objeví i u vás, neváhejte s jejím řešením. Plísně se velmi rády šíří a mohly by zasáhnout i jinou část těla, než jsou nehty. 

Bílé skvrny

Jak již bylo zmíněno, tvar a barva nehtů o nás leccos vypoví. Třeba takové bílé skvrny. Dlouho se mělo za to, že bílé skvrny na nehtech vznikají z nedostatku vitamínů. Ukázalo se ale, že pravda je trochu jiná. Jakmile si na svém nehtu všimnete bílého místa, nepanikařte. Nejspíš, jste se jen lehce udeřili, ať už při běžné práci nebo například při manikúře. Jestliže na skvrnky trpíte, buďte ke svým prstům ohleduplnější.

Nerovnoměrný povrch

Hrbolky, rýhy nebo vlnky jsou u nehtů časté, ale vždy zpozorněte, pokud je u sebe zaznamenáte. Nejde totiž jen o estetický problém, ale o závažnější situaci. Svislé rýhy vás nemusí znepokojovat. Čemu byste ale měli přikládat větší pozornost, jsou vodorovné rýhy. Ty totiž naznačují špatnou funkci štítné žlázy, nebo dokonce cukrovku. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zbavte se zapáchajících nohou přírodními metodami

Jaké kožní nemoci nás nejčastěji trápí? Naučte se je rozpoznat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.