Umývání rukou: Děláte to správně? Zjistěte to pomocí našeho návodu

Umývání rukou je zásadní. Možná si ani neuvědomujete si, co vám za posledních pár dnů prošlo rukama. Byl to telefon, klíče, peněženka, nákupní vozík, tlačítka od výtahu, dveře u bytového domu a jiné. A co například takové madlo v autobuse či tramvaji? Věděli jste, že takového madla se kromě vás chytí i dalších přibližně pět tisíc lidí?

Je to vskutku vysoké číslo a uvědomte si, že každý z nás má jiné hygienické návyky, jiné způsoby umývání rukou, a každý z nás nemusí být vůči této koronavirové době příliš ohleduplný. A co například takový váš ovladač k televizi nebo klávesnice od počítače? Tyto dvě věci mohou být až pětkrát špinavější než toaleta. Mikroby a viry na nás koukají z každé skulinky a z každého předmětu. Řekněme si tedy společně, jak se ruce mají správně mýt.  

Vystačíte si dokonale s mýdlem

Nemusíte být udiveni. Mýdlo je také skvělým a dostačujícím mycím prostředkem, které správně umyje vaše ruce. Hlavní roli totiž hraje teplá voda, mýdlo a především technika, kterou ruce myjete, a jak dlouho mýdlo působí na vaší pokožce. Ovšem, tuto informaci neberte tak, že dezinfekce jednoduše není potřeba. Naopak, dezinfekce je velmi důležitý roztok, který by se měl využívat především na místech, kde si nemůžete umýt ruce mýdlem a vodou. Kdy bychom měli použít dezinfekci? 

 • pokud saháte na peníze
 • po nákupu v supermarketu
 • po návštěvě lékaře
 • když vystoupíte z veřejné hromadné dopravy   

Jak na správné mytí rukou?

Možná vám to celé připadá jako jedna velká složitá věc, ale věřte, že vše pouze složitě vypadá. Jakmile si správnou techniku mytí rukou osvojíte, budete si mýt ruce tímto způsobem každý den a to několikrát denně. Je dobré si zapamatovat, že by si ruce měly mýt minimálně 20 sekund, nejlépe však 30-60 sekund. Jak by mělo být mytí rukou správně prováděno? 

 • Nejprve si navlhčete ruce vodou a poté na dlaň aplikujte dostatek mýdla. 
 • Nyní třete dlaněmi o sebe. 
 • Poté třete pravou dlaní o levý hřbet ruky, následně ruce vyměňte a třete levou dlaní o pravý hřbet ruky. 
 • Třete dlaní o dlaň se spletenými prsty. 
 • Nyní třete hřbety prstů v dlani. Nejdříve levé klouby, poté pravé klouby o levou dlaň. 
 • Nezapomínejte na palec, ten pevnými a krouživými pohyby také umyjte. 
 • Prsty dejte k sobě a třete s nimi o dlaň, jako byste si chtěli o nějaký předmět vyčistit nehty.
 • Opláchněte ruce teplou vodou a dokonale vysušte čistým ručníkem s vysokou savostí. 

Proč byste si měli takto složitě mýt ruce? Je to především proto, protože až 50% otrav jídlem, lze předejít správnou hygienou. Také nemluvě o všech těch milionech až bilionech mikrobů, se kterými se dnes a denně setkáváme. Především v této době koronavirové, byste na sebe měli být opatrní a bránit se umýváním rukou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Koronavirus: Senioři, víte, jak se před ním chránit?

Dezinformace o nemoci COVID-19. Nevěřte všemu, co koluje internetem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.