4 vitaminy pro krásnou a zdravou pleť

Krásná pleť je odrazem kvalitní a pestré stravy. I když je pravda, že pravidelné slunění s kůží dokáže své, bude tedy potřeba se při slunění řádně chránit. Ovšem, vaše pokožka potřebuje také mnoho živin, aby zůstala mladistvá, zdravá a krásná. Jaké vitaminy jsou určeny pro pleť?

Nejlepším zdrojem nebudou drahé krémy, ale mnoho výživných látek, které získáte především z potravin. Níže jsme pro vás připravili výčet vitamínů, které budou pro vaši pleť podporou. Doporučujeme tyto vitamíny vyhledávat v potravinách, tedy získávat je přirozenou cestou, nikoliv v doplňcích stravy.   

Vitamin A

Vitamin A je známý antioxidant,  který lze najít v mrkvi, mangu, batátech, chlorelle, zeleném ječmenu, avokádu a také v listovém špenátu. Dalšími zdroji jsou vejce, hovězí maso a mléčné výrobky. Tento vitamin je přímo nezbytností pro zdravou pokožku, ale také vlasů, nehtů, zraku a dokáže bojovat a chránit proti rakovině plic.    

Vitamin C

Tento vitamin je přímo životně důležitý. A to nejen pro krásně vypadající pleť, ale pro celkové zdraví. Pro doplnění vitamínu C si dopřejte dostatek citrusových plodů, červené papriky, jahody, borůvky, rajčata, brokolici pouze vařenou v páře, maliny a ostružiny.

Velkou výhodou vitaminu C je schopnost podporovat tvorbu kolagenu, který udržuje vaši pokožku pevnou a hladkou. Vitamin C se také řadí mezi antioxidanty, které mají schopnost ničit volné radikály v těle člověka a bojovat proti zánětům. Pokud máte v těle zánět, vaše pleť může reagovat záporným způsobem, tedy pupínky.     

Vitamin E

Třetí antioxidant v říši vitamínů patřící mezi vitaminy pro pleť je vitamin E. Ten je jako stvořený pro dokonalou pleť. Aby tělo dokázalo na sto procent využít tento vitamin, musí být rozpuštěn v oleji. Nejlépe uděláte, pokud zeleninu, jako je mrkev, salát, rajčata a jiné, před pojídáním zakápnete například dýňovým či lněným olejem. U ořechů a semen oleje řešit nemusíte, jsou dosti olejnaté a využití vitaminu E bude dostačující.   

Kyselina listová

Jistě jste slyšeli spojitost mezi kyselinou listovou a těhotenstvím, kdy kyselina listová je přímo nepostradatelná pro vývoj dítěte. Je to především z toho důvodu, že díky kyselině listové, jsou v těle tvořeny nové buňky. To ovšem není vše, také zajistí zdravý vzhled vaší pokožky.

Je mnoho možností, odkud kyselinu listovou získat. Například ze zelí, kapusty, růžičkové kapusty, hrášku, okurky, dýně, ledového salátu, čínského zelí, celozrnného chleba a z mnoha jiných potravin.    

Pokud pravidelně pečujete o svou pleť, věnujte pravidelnou péči i příjmu živin. Nedostatek vitaminů se nejčastěji objeví právě na pokožce ve formě akné či jiných dermatologických potíží. Doporučujeme jíst více ovoce a zeleniny, pít pravidelně bylinkové čaje a vaše hladina vitamínů a minerálních látek bude optimální pro zdravě vypadající a bezproblémovou pleť. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vitamín D pro silnou imunitu a jak ho doplnit

Proč jsou potřebné omega-3 mastné kyseliny a kde je najdeme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.