Bolest kloubů: Pomozte si od bolesti s těmito čtyřmi zásadami

S málem pohybu namáháme pouze určité svaly, což vede k jejich přetěžování. S tím je samozřejmě spojený nezpevněný střed těla, a tím pádem je člověk více náchylný k bolestem zad, ale i krční páteře. To stejné platí i u sportu. Pokud sportujete pouze občas, to znamená nepravidelně, může vám hrozit poranění svalů, bolest kloubů, přetržení či napnutí vazů. Na druhou stranu i enormní zátěž sportovců tělu neprospívá. 

Ovšem existují i onemocnění související s pohybovým aparátem a velkými bolestmi kloubů. Mezi takové onemocnění se řadí revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění měkkých tkání a jiné. Takové onemocnění bývá chronické, dlouhodobé a vleklé, proto je diskutujte pouze se svým ošetřujícím lékařem. U bolestí kloubů, které nesouvisí s chronickým onemocněním, ale pouze s pohmožděním, si jistojistě poradíte sami pomocí těchto zásad.       

Ledujte postižené místo

Především v prvních příznacích kloub ledujte. Umístěte ledové kostky do utěrky a přiložte ke kloubu. Pozor na podchlazení. Stačí deset minut ledování. Poté s ledováním můžete pokračovat s odstupem několika hodin. Ledování je vhodné pro snížení bolesti a rizika tvorby zánětu.  

Dopřejte si zdravou stravu

Ať už jste po nemoci či po náročném sportovním výkonu, tělo potřebuje dostatek rekonvalescence. A to nejlépe tak, že obohatíte svůj jídelníček o zdravou stravu. Nejlepší bude, pokud si dopřejete potraviny bohaté na draslík, hořčík a vápník. S vápníkem nešetřete, ten je pro kosti a klouby velmi důležitý. Jestliže víte, že nezvládnete tyto látky tělu dodat přírodní cestou, poraďte se s lékárníkem na výběru vhodných potravinových doplňků. Nezapomínejte také pít více vody a bylinné čaje.

Lokální léky

Většinou, když vás něco bolí tak, že máte pocit, že jednoduše nevydržíte, sáhnete po léku. Léky s obsahem ibuprofenu a jiné, jsou sice účinné, ale na bolest kloubů bohatě postačí účinné gely, tedy nesteroidní antirevmatika. Velkou výhodou je jejich téměř okamžitý účinek. Účinkují v místě bolesti, nikoliv po celém těle, což je velkou výhodou a díky tomu nezatěžují organismus, a především trávicí ústrojí. 

Regenerujte své tělo

Regenerace znamená, že do svého režimu zařadíte dostatek spánku a odpočinku. Zejména v období nemoci či bolavých kloubů. Mezi odpočinek patří i relaxační techniky, u kterých se uvolníte a takzvaně prodýcháte svou bolest. Hluboké dýchání a “prodýchání bolavého místa” uvolní bolest a napětí v místě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak předcházet bolesti zad

Babské rady na zánět šlach. Ulevte si konečně od bolesti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.