Vitamín D pro silnou imunitu a jak ho doplnit

Silný imunitní systém představuje přirozenou bariéru a ochranu před rozvojem celé řady onemocnění. A pokud již nemoc přeci jenom propukne, pomůže efektivní imunita s mírnějším průběhem a rychlejší rekonvalescencí. Síla imunity se částečně odvíjí od správné výživy a dostatečného příjmu vitamínů. Jednu z hlavních rolí hraje například vitamín D. 

Proč je vitamín D důležitý pro imunitní systém

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Neexistuje pouze jeden typ, ale známe jich hned několik. Pro lidské zdraví jsou důležité vitamíny D2 a D3. Podílí se na ovlivnění více než 200 chemických reakcí v lidském těle. Kromě imunitního systému ovlivňuje dostatek vitamínu D také zdraví kostí, zubů, srdce či mozku. 

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D

I přesto, že se může objevit až nadbytek vitamínu D, trpí většina lidí spíše jeho nedostatkem. To má celou řadu projevů, jde například o:

  • bolesti svalů a kostí
  • problémy se zuby a zvýšená kazivost
  • zvýšené riziko zlomenin
  • pomalejší hojení ran
  • vypadávání vlasů

Všechny zmíněné projevy mohou značit i nedostatky jiných vitamínů či minerálních látek, takže bývá v zásadě značně obtížné poznat, zda jde právě pouze o nedostatek vitamínu D. 

Přirozené získávání vitamínu D

Většina doporučené denní dávky vitamínu D je získávána přirozeně díky slunečnímu záření. Díky tomu si tělo dokáže samo vytvořit samo. Klíčové je konkrétně UVB záření, kterého je nejvíce v letních měsících mezi 10 až 16 hodinou. Tehdy je dobré pobývat na slunci alespoň 30 minut. 

Na druhou si však dejte pozor, ať se nespálíte a neriskujete rakovinu kůže. Používání opalovacích prostředků je i přes snižování přirozené syntézy vitamínu D stále velmi důležité. 

Jak doplnit vitamín D stravou

V zimních měsících však zdaleka nestačí vlastní tvorba vitamínu D podnícená slunečním zářením, ale je potřeba doplnění stravou. Mezi potraviny bohaté na tento vitamín patří například tučné ryby, vejce, játra či máslo. Malé množství se nachází i v rostlinách, kde je však celkové množství téměř až zanedbatelné. 

Užívejte kvalitní doplňky stravy

Určitou sázkou na jistotu při dodržení doporučené denní dávky vitamínu D a jeho doplnění, jsou kvalitní doplňky stravy. Ty mají podobu tablet, kapek či kapslí. Většinou bývá tento vitamín obsažen v klasických kompletních multivitaminových přípravcích. V kritickém období, jako je podzim či zima se však hodí doplnění právě ve speciálním doplňku stravy. Pokud dodržíte dávkování stanovené výrobcem, začnete pociťovat zlepšení imunity a v konečném důsledku například i více energie a lepší náladu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy, jak posílit svůj imunitní systém

Jak ničíme svou imunitu? Dejte si pozor na pár věcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.