Jak si připravit plnohodnotné zdravé jídlo?

Co by mělo zdravé jídlo obsahovat a na co při jeho přípravě nezapomenout? Často se v dietách vynechává některá z makroživin (především sacharidy) i přes to, že jsou sacharidy zdrojem energie a hrají v našem organismu nezastupitelnou roli. Tuky jsou také často vyřazovány i přes to, že zdravé tuky jsou přínosem pro naše tělo a i v dietách mají své místo v jídelníčku. Zapomínat bychom také neměli při přípravě na dostatek vitamínů a minerálů.

Jak si tedy připravit plnohodnotné zdravé jídlo? Na odpověď se podíváme v dnešním článku včetně pár tipů, jak by takové jídlo mohlo vypadat.

Na co při přípravě nezapomenout?

Základem je čerpat z kvalitních zdrojů potravin, pokud možno čerstvých (konkrétně v případě zeleniny a ovoce). Váš jídelníček by měl být pestrý s dostatkem vitamínů a minerálů. A jaké jsou důležité body, kterých se držet?

Dostatek bílkovin

Každé Vaše jídlo by mělo obsahovat kvalitní bílkoviny. Bílkoviny můžete čerpat z rostlinných zdrojů či živočišných. Obsah bílkovin na jednu porci by se měl pohybovat okolo 20 gramů.

Do bílkovin řadíme například drůbeží maso, ryby, hovězí maso, vepřovou panenku, tvaroh, mléčné produkty, proteinové prášky, luštěniny, vejce.

Dostatek zdravých tuků

Tuky jsou často mylně zařazovány do zakázaných surovin v rámci diet a hubnutí, opak je ovšem pravdou. Pro fungující dietu hrají důležitou roli. Hlídejte si dostatečný příjem zdravých a kvalitních tuků čerpaných zejména z rostlinných zdrojů – například z avokáda, ořechů, olivového oleje či vajec. Zařadit v menším množství můžete také živočišné tuky například z hovězího masa či slaniny.

Dostatek komplexních sacharidů

Do plnohodnotného hlavního chodu je vhodné také zahrnout komplexní sacharidy, které slouží organismu jako zdroj energie. Do komplexních sacharidů patří především brambory, rýže, ovesné vločky, těstoviny, celozrnné pečivo a další přílohy. Sacharidy přijaté i s bílkovinami a tuky mají nižší glykemický index, proto se nemusíte obávat vysokého GI uváděného u sacharidů přijímaných jednotlivě.

Dostatek vitaminů a minerálů

Nezapomínejte také na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, které organismu dodají vitamíny a minerály v nich obsažených. Zeleninu a ovoce střídejte a čerpejte vitamíny z různých zdrojů, každý druh ovoce či zeleniny obsahuje lehce odlišné vitamíny a minerály v odlišném množství, proto se stravujte pestře a druhy střídejte.

Vybírejte hlavně čerstvou zeleninu a čerstvé ovoce. Při striktních dietách je vhodné zařadit zelenou zeleninu, která neobsahuje téměř žádné kalorie a z řady ovoce především lesní plody (borůvky, jahody, maliny, ostružiny), které také mají minimální podíl kalorií a Vaši dietu to nijak neohrozí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Každý člověk reaguje na zdravý jídelníček jinak, tvrdí studie

Jak na zdravý jídelníček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.