Zubní kazy: Jak jim jednoduše předejít?

Zubní kazy jsou trvalé poškození zubu, které se mohou objevit nejen na povrchu, ale i v mezizubním prostoru a nad krčkem. Aby takový kaz vznikl, na zub musí působit mnoho faktorů. Nejčastěji to jsou však bakterie v ústech, pojídání příliš sladkého jídla a pití sladkých nápojů. 

Zubní kazy patří k celosvětově nejčastějším potížím. A pokud není kaz včas ošetřen, prohlubuje se a může ovlivnit nejen ostatní zuby, ale i všechny vrstvy zubu. A pokud se zubní kaz dostane až přes zubní dřeň, je velká pravděpodobnost, že o zub přijdete. Aby tento problém nenastal, je potřeba se o zuby řádně starat a předcházet vzniku zubního kazu. Máme pro vás několik tipů, které vaše zuby ochrání.    

Příčiny zubního kazu

Zubní kaz nikdy nevznikne okamžitě. Je zapotřebí, aby na zub působily vnější vlivy, které to jsou?

Zubní kámen

I zubní kámen může být viníkem pro vznik zubního kazu. Zubní kámen je tvořen mikroorganismy, tedy zbytky jídla, které neodstraníme a následně – udává se, že během dvanácti dnů – jídlo nedokonalou hygienou ztvrdne a promění se ve tvrdý, vápenatý zubní kámen. Takový problém je pro bakterie rájem. Zachytí se na něm a vytvoří jakýsi štít, který při běžné hygieně dokonale neodstraníme. 

Zubní plak

Dlouhodobé působení plaku na zub vede k odstranění minerálů ze zubní skloviny. Takzvané eroze na zubech způsobené demineralizací skloviny, způsobují pukliny. Do těchto malých puklinek se dostávají bakterie a kyseliny. Tímto způsobem se kaz více a více zvětšuje a ničí tak další vrstvy zubu. Jakmile zub začne bolet, znamená to, že kaz postoupil až k nervu zubu.  

Zubní kazy a jak jim předcházet

Pravidelná zubní hygiena

Doporučuje se po každém jídle zuby vyčistit. Ovšem, pokud jste někde na cestách, nebude to možné. Proto doporučujeme čištění zubů minimálně dvakrát denně. Také nezapomeňte používat zubní pastu s fluoridem. Fluorid posiluje zubní sklovinu a chrání před zubním kazem. I když v dnešní moderní době se najdou lidé, kteří přijímání fluoridu v pastě odmítají z důvodu vzniku rakoviny. Zuby fluorid potřebují, a při čištění zubů dvakrát denně se rizikovým stane úplně minimálně. Nezapomínejte ani na mezizubní kartáčky či dentální nitě. A to při každém čištění zubů. 

Pravidelná návštěva zubaře

Preventivní prohlídky u vašeho zubaře budou velmi důležité. Jedině zubař může zahlédnout začínající kaz nebo zubní kámen, který může vyústit v zubní kaz. A nejen to, pokud nemáte úplně rovné zuby či máte potíže, může vám být doporučena dentální hygiena. Ta nejenže předchází zubnímu kazu, ale také zánětu dásní. 

Pijte obyčejnou vodu

Nepijte přeslazené limonády a šťávy. Pijte raději obyčejnou vodu z vodovodu. Taková voda je obohacena o fluorid, který snižuje riziko zubního kazu. Jestliže pijete pouze balené vody, které neobsahují fluorid, budete o jeho výhody ošizeni. Opět musíme podotknout, že obsah fluoru v kvalitní pastě a vodě z vodovodu není tak vysoký, aby vám uškodil.  

Jezte zdravě

Správná a vyvážená strava je nejlepší pro naše zdraví, ale i pro naše zuby. Začněte tím, že omezíte příjem cukru. Uvědomte si, že cukr je obsažený skoro ve všech potravinách – v pečivu, kečupech, jogurtech, mléčných nápojích… Takové cukry bohužel nepříznivě ovlivňují sklovinu zubů. Naopak zvyšte příjem kariostatických potravin. Tyto potraviny ochraňují zuby – patří mezi ně: mléko, celozrnný chléb, ovoce a zelenina – samozřejmě v čerstvém stavu.   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak předcházet bolesti zad

Jak předejít cukrovce? Stačí dodržet několik kroků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.