Pečujte o své zuby. Prozradíme, co jim škodí

Toužíte po americkém úsměvu, ale stále máte se zuby nějaké problémy? Žlutý odstín, kazy a další nepříjemnosti nevznikají jen tak. Mnohdy na nich má podíl nesprávná péče a strava. Když se vyhnete nejvíce škodlivým prvkům, možná se budete divit, jak budou vaše zuby ve výsledku krásné. Pojďme si tedy zodpovědět otázku „Zuby a co jim škodí?“

Zapomeňte na slazené limonády

Aby měly limonády výraznou barvu, chuť a aroma, obsahují mnoho chemických látek. Ty škodí nejen vnitřnímu zdraví, ale také vašemu chrupu. Kazy se pak objevují častěji a sklovina je neustále pod vlivem různých kyselin. To jí oslabuje a jednoduše se na ní poté objevují skvrny, zažloutnutí a jiné nedostatky. 

Omezte kouření

Kuřáci, kteří si dopřávají více, než jednu cigaretu denně, na svůj zlozvyk doplácejí i mnoha estetickými vadami. Pánům často žloutne knír a jinak na tom nejsou ani zuby. Odpovědí na otázku „Zuby a co jim škodí“ je tedy i kouření. Chcete-li mít neodolatelný úsměv, raději se podobných zlozvyků vzdejte včas. Víno a jiné alkoholické nápoje mají na vaše zuby podobný účinek. 

Káva a barevné čaje

Ani v případě, že se vyhýbáte cigaretám a alkoholu nemáte zcela vyhráno. Ztrátu kvality chrupu mají na svědomí dokonce i čaj s kávou. Převážně se jedná o ovocný a černý čaj, které mají výraznou barvu. Obecně platí, že všichni, kteří chtějí mít úsměv jako z časopisu, by měli dodržovat bílou dietu a konzumovat převážně světlé potraviny. Ty tmavé můžete namixovat, a poté je vypít brčkem, aby se na zuby dostalo co nejméně barvy. 

Jak je to se sladkostmi?

Mnoho lidí se domnívá, že zuby ničí jen čokoláda. Pravdou ovšem je, že skutečná čokoláda bez cukru je naopak zdravá. Problém nastává tehdy, když jsou do cukrovinek přidávány různé sladké přísady. Karamel se lepí na zuby, kyselá lízátka poškozují sklovinu a tvrdé bonbony jsou při kousání opravdovým hazardem. Raději si vychutnejte ovoce, které vašim zubům nic neudělá, naopak poskytne tělu spoustu potřebných látek. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kazy: Jak jim jednoduše předejít?

Léčivé účinky hřebíčku: nejen na bolavé zuby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.