5 tipů, jak posílit imunitu u dětí a miminek

Imunita přímo souvisí s dobrým zdravím. Zejména u dětí je proto stěžejní budování imunity podporovat, a to ideálně přirozeně a nenásilně. Vždy je totiž daleko lepší vzniku zdravotních obtíží předcházet, než následně řešit onemocnění či zranění. Pojďme si tedy prozradit, jak posílit imunitu u dětí a případně i u miminek.

Tip první: Ovoce a zelenina

Imunita úzce souvisí s dostatkem vitaminů a minerálů v těle. Do dětského jídelníčku proto zařazujte dostatek ovoce i zeleniny. Ideální je 5 porcí denně a vhodná jsou například jablka, citrusové plody, jahody, brusinky, kiwi, brokolice, paprika, mrkev či rajčata. Pokud děti ovoci a zelenině neholdují, zkuste jim ovoce nabízet hravou formou v podobě obrazců z kousků ovoce, nebo třeba rozmixované do formy smoothie.

Tip druhý: Dostatek spánku

Neexistuje snad dítě, které by ochotně a dobrovolně chodilo den co den brzy spát. Děti žijí přítomným okamžikem a chtějí si každý den užít co nejdéle. Dostatečný spánek je ale pro dobrou imunitu stěžejní. Dbejte proto na správný režim, v rámci kterého by batolata měla spát 12 až 13 hodin a předškoláci ideálně 10 hodin denně.

Tip třetí: Kojení

U novorozenců a batolat má na imunitu téměř zázračný vliv kojení. Mateřské mléko totiž obsahuje nejen všechny potřebné výživné látky, ale i protilátky, které stimulují imunitu dítěte. Je prokázáno, že kojení chrání děti před infekcemi uší, zápalem plic, cukrovkou, alergiemi, ale i obezitou v dospělosti.

Tip čtvrtý: Cvičte s dětmi

Jak posílit imunitu u dětí? Dobrá tělesná kondice je se zdravím úzce spojena, a platí to nejen u dospělých. S dětmi proto určitě provozujte fyzické aktivity, samozřejmě úměrně k jejich věku. Vhodné jsou procházky, plavání, později i cyklistika, bruslení či jiné sporty.

Tip pátý: Dbejte na hygienu

Imunitu dětí také výrazně podpoříte, pokud je naučíte dodržovat hygienické návyky. Trénujte s nimi umývání rukou po každém příchodu z venku, po wc i před a po jídle. Nezapomínejte také na pravidelné čištění zubů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na imunitu: vychutnejte si šálek lahodného čaje

Potraviny pro imunitu: pomůže ovoce i růžičková kapusta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.