Jak mírnit bolesti svalů. Nenechte si zkazit den

Trápí vás bolesti svalů po náročné fyzické aktivitě, ale třeba i po poranění svalu? Pak jistě přemýšlíte nad tím, jak mírnit bolesti svalů a jak si od nepříjemných pocitů pomoci. Možností je naštěstí hned několik.

Proč bolí svaly

Bolest svalů může mít hned několik příčin. Mezi ty nejčastější patří poranění, přetížení, stres či infekce. Pokud je tělo ve stresu, produkuje hormony zvyšující napětí svalů a citlivost na bolest, v důsledku jejichž působení svaly ztuhnou a začnou bolet. Typická je také bolest svalů při nachlazení nebo chřipce, kdy je příčinou bolesti infekce. V případě poranění je pak příčina zřejmá – mechanické poškození svalu.

Jak poznat svalovou bolest

Svalová bolest se může projevovat jak při pohybu nebo při dotyku, tak i úplně v klidu. Stejně tak i intenzita bolesti může být velice různá. Obvykle ale není trvalá a během několik dní mizí. Bolesti svalů se mohou objevit prakticky kdekoliv na těle.

Jak mírnit bolesti svalů

Základním opatřením při bolesti svalu je lokální úleva postiženému místu. V první fázi léčby (první 3 dny) také můžete na bolestivé místo přikládat led. V dalších dnech jsou pak naopak vhodné teplé obklady. Pokud bolesti vznikly v důsledku cvičení nebo fyzické námahy, je vhodné svaly zlehka protahovat. 

Z přírodní medicíny skvěle pomáhá koupel z jedlového jedličí, kdy nasekáte nadrobno kilogram jedlového jehličí, necháte ho 24 vyluhovat, následně směs 2 hodiny povaříte, scedíte a využijete do koupele o teplotě 35 stupňů Celsia.

Při skutečně silných bolestech je vhodné využít léčiva dostupná v lékárně, ať už ve formě tablet, nebo lokálních mastí. U déletrvajících bolestí je vždy na místě návštěva lékaře, který vyloučí vážnější obtíže, může doporučit rehabilitaci a případně aplikovat i intenzivní léky k tišení bolesti.

Jak se vyhnout svalovým bolestem

Pokud se do budoucna chcete bolesti svalů vyhnout, nezapomínejte na správné protahování před fyzickou aktivitou, dodržování pitného režimu i nepřeceňování vlastních možností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bolest kloubů: Pomozte si od bolesti s těmito čtyřmi zásadami

Babské rady na zánět šlach. Ulevte si konečně od bolesti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.