Aromaterapie: Když příroda pomáhá léčit

Každého člověka jednou za čas něco sužuje. Někdy je to bolest zad, jindy chřipka nebo jiné nachlazení. I když se stále najdou jedinci, kteří jdou s každým zdravotním neduhem ihned k lékaři, najdou se také ti, kteří nejdříve sahají do přírodní lékárny. V posledních letech je lidí spadajících do druhé skupiny stále více, a to je chvályhodné. Už i naše babičky totiž věděly, že příroda zkrátka pomáhá léčit. 

Samozřejmě platí, že se závažným zdravotním problémem k lékaři ihned vyrazte. I léčbu předepsanými léčivy můžete podpořit čaji nebo třeba aromaterapií – právě o ní bude chvíli řeč. Aromaterapie se totiž velice často označuje za léčivou. Její účinky však spíše podporují léčení a napomáhají zmírnit projevy bolestí hlavy, revmatismu či zažívací potíže. 

Čaje, ovoce a zelenina a také aromaterapie

O tom, že příroda pomáhá léčit není pochyb ani sporu. Je to skvělý pomocník při léčbě mnoha zdravotních neduhů, i když se někdy léčba neobejde bez předepsaných farmaceutických produktů. Jak již bylo zmíněno, dříve naše babičky sázely především na přírodní lékárn. Vařily čaje a odvary z květů, listů, plodů i kořenů rostlin, jež dnes známe pod názvem “bylinky”. Už tehdy zjistily, že léčit umí i jejich vůně. 

Od té doby uplynulo mnoho let a v oblasti aromaterapie jsme se pohnuli opravdu velkým krokem kupředu. Poznali jsme až tři sta různých éterických olejů, které představují mimořádný léčebný systém vůní. 

Éterické oleje najdeme přímo v rostlinách i v nabídce obchodů 

Aromaterapie je složená z éterických a esenciálních olejů, jež blahodárně působí na lidskou mysl i zdraví. Pokud jste v tomto odvětví nováčkem, jistě se ptáte, kde éterické oleje najdete. Buď si je můžete koupit rovnou v lahvičkách v obchodech, nebo můžete jít kroky našich babiček. Ty vonné oleje totiž hledaly přímo v rostlinných tělech a nacházely je pak ve speciálních pryskyřičných a olejových buňkách a žlázkách. 

Éterické oleje nezůstávají v těle

Hlavním rozdílem mezi klasickými léky a esenciálními oleji je, že vonné oleje na rozdíl od farmaceutik nezůstávají v lidském těle, ale postupně se z něj vytrácí. Tělo je podle odborníků vyloučí už za několik hodin, a to především stolicí, potem nebo močí či vydechováním. 

Ne vždy ale éterické oleje inhalujeme či užíváme vnitřně. Účinnější je zevní použití – vonné oleje jsou tak součástí masáží nebo obkladů. Před použitím je však dobré prodělat test na alergie.

Aromaterapie a porod

V poslední době je hojně vyhledávané téma “aromaterapie a porod”. Zejména ženy, které mají těsně před porodem se snaží přijít na něco, co by je alespoň trochu uklidnilo, a to i na sále. A přichází právě na esenciální oleje, které mají celý porod zmírnit. Sice vás vonné olejíčky nezbaví bolesti, mohou však pomoct tomu, že budete vnímat bolesti trochu jinak. Vonné oleje účinkují hlavně na lidskou psychiku a být “v pohodě” po duševní stránce je pro nastávající maminku víc než důležité.

Aromaterapie pro miminka

Když už budete mít porod za sebou, možná vás bude zajímat další věc – je možné využívat aromaterapii i při péči o miminko? Aromaterapie může mít pozitivní vliv i na dítě do tří let, ovšem je třeba dbát na vysokou opatrnost. Důležité je dodržování správného dávkování, také zamezit aplikaci na kůži. Éterické oleje opravdu nepatří na kůži malým dětem. Vhodná je spíše jemná inhalace, ale i tu je třeba střídat a nepoužívat ji denně. 

Pokud to s aromaterapií budete chtít u své ratolesti zkusit, protože neustále pláče nebo mu pokulhává zdraví, poraďte se nejdříve s pediatrem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zlepšit spánek ve 4 bodech

Pitný režim je důležitý. Kvůli mýtům se však lidé vodě vyhýbají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.