Onemocnění ledvin bývá častým problémem. Jaké jsou typické příznaky?

To, že v těle máme dvě ledviny, ví každý prvňáček. Jenže jak fungují nebo proč jsou pro tělo tak důležité, to už ví jen hrstka dospělých. Ledviny, které mají tvar fazole, jsou nepostradatelnou součástí lidského těla. Mají celou řadu funkcí, mezi něž patří odstraňovat přebytečnou vodu z těla, čistit krev či regulovat acidobazickou rovnováhu. Stojí také za produkcí hormonů a mají tak nezastupitelnou funkci v regulaci krevního tlaku. Bohužel veškeré funkce mohou být narušeny, pakliže dojde na onemocnění ledvin. 

Onemocnění ledvin je dnes poměrně častým problémem, který se musí podchytit v samotném začátku. Jak z úvodu vyplývá, ledviny jsou nedílnou součástí správně a bezproblémově fungujícího organismu. Jestliže evidujete symptomy, jež by poukazovaly na některou nemoc postihující ledviny, co nejdříve zamiřte ke svému lékaři. Díky včasnému zásahu a včasnému odhalení onemocnění můžete předcházet i transplantaci ledviny, k níž mnohé nemoci jinak spějí. 

Rozlišujeme akutní a chronické onemocnění ledvin

Léčba onemocnění ledvin se vždycky krapet liší. Záleží na konkrétním problému, který člověka sužuje. Než přejdeme k výčtu nejčastějších chorob, jež ledviny postihují, je třeba zmínit základní rozdělení onemocnění. Rozlišujeme akutní a chronické onemocnění ledvin. 

Akutní je to v případě, že bolesti přichází náhle a jsou často velice intenzivní. V případě chronického onemocnění se bojuje s problémy dlouhodobě, bolesti nejsou tak intenzivní, což však vede k pozdnímu odhalení nemoci a ke zmiňované transplantaci ledvin. 

Zánět ledvin je nejčastějším onemocněním postihujícím daný orgán

Dnes rozeznáváme hned několik druhů onemocnění ledvin. Mezi nejčastější patří bezesporu zánět ledvin, což je akutní stav, který poznáte palčivou bolestí v zádech a břiše. Mezi další příznaky tohoto onemocnění ledvin patří nevolnost a zvracení, které obvykle doprovází zimnice a horečka. Můžete také pociťovat častější nutkání na močení, jež je však velice bolestivé a pálivé. 

Jak probíhá léčba zánětu ledvin? Samozřejmě za pomoci lékaře. V krajních případech bývá potřebná hospitalizace, ale záleží vždy na tom, kdy se nemoc podchytí, respektive v jakém stádiu. Pacientovi se podávají především antibiotika, která přináší poměrně rychlou úlevu od bolesti. Doporučuje se vynechat kávu a alkohol, naopak je vhodné vsadit na čaje – především na čaj z kopřivy nebo na speciální bylinné čaje na ledviny. 

Ledvinové kameny jako častý problém č. 2

Mezi akutní nemoci ledvin patří i ledvinové kameny, což je problém často se opakující – bohužel. Velkým problémem v případě tohoto onemocnění ledvin je, že příznaky přichází pozvolna. Důvodem toho je fakt, že i ledvinové kameny vznikají pomalu a postupně – nevytvoří se uvnitř ledvin šutr z čista-jasna. Kameny často zabraňují odtoku moči, což se projevuje bolestí v boku, která může “střílet” až do třísla. A právě to je pro nemoc typické. 

V případě léčby ledvinových kamenů se opět musíte svěřit do rukou lékařů. Obvykle se kameny rozpouští pomocí léků, v opačném případě se provádí chirurgický zákrok, při kterém se kameny rozdrtí a posléze odstraní. 

Chronické onemocnění ledvin je velice závažné

Abychom však nemluvili jenom o akutních onemocněních, je třeba zmínit i chronické onemocnění ledvin, které patří k velice závažným zdravotním problémům. Tento problém je důsledkem dlouhotrvajících a neléčených onemocnění, velice často je způsoben neléčeným diabetem druhého typu. Rizikovým může být v tomto případě vysoký krevní tlak, také metabolický syndrom nebo obezita či zánět ledvin, o kterém již byla řeč. 

Mezi hlavní příznaky onemocnění ledvin patří především časté močení, otoky a také zvýšený krevní tlak. S postupem času přichází i bolesti a zvýšená únava. Ledviny začínají selhávat a pokud by se nemoc nechala zajít daleko, došlo by k transplantaci ledviny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás ledvinové kameny? Vyzrajte na ně s babskými radami

Deset nejzdravějších superpotravin, kterými potěšíte své zdraví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.