Baňkování: Starověká léčebná metoda, na kterou nedáme dopustit

Když vás trápí bolesti zad, automaticky míříte k lékaři. Raději byste měli zamířit ke svému masérovi, protože právě on vám může ulevit. Je specialistou na takzvané baňkování, což je léčebná metoda, kterou můžete provádět i v pohodlí domova. I když se používá už více jak pět tisíc let, nedáme na ni dopustit ani dnes. 

Něco málo z historie

Stále se více a více se vracíme k našim kořenům. Přikláníme se k síle bylinek a při nachlazení či různých neduzích vaříme bylinné čaje a odvary. Vždyť už i naše babičky věděly, že právě bylinky mají léčivou moc. Kromě jiného se také vracíme k baňkování – léčebné metodě, která je stará více jak pět tisíc let. 

Původ účinné léčebné metody sahá až do Číny, i když nemůžeme to se stoprocentní pravděpodobností říct. Dodnes se jedná o nedílnou součást tradičního systému léčení. Setkat se s ní můžeme jak v Číně, tak v Koreji nebo v Tibetu a nedaleké Indii. Dnes ji však znají lidé po celém světě a aktivně ji provádí nejeden masér i za hranicemi zmiňovaných států. Přece jenom se jedná o metodu, která se do moderní západní medicíny dostala v druhé polovině minulého století. 

I když ji u nás známe (dalo by se říct) poměrně krátce, ve starověku to byla velice známá léčebná technika. Dodnes však spočívá na stejném principu – přikládají se baňky na vybrané části těla. Využívá se podtlaku v baňce a uvolňuje se tím bolest.

Speciální masáž se dnes provádí skleněnými baňkami

I když se princip zmiňované uvolňující činnosti dodnes nezměnil, změnily se pomůcky. Dříve se k takzvanému baňkování používaly hlavně bambusové baňky, dnes se však dává přednost těm skleněným. Setkat se však můžete i s gumovými nebo silikonovými baňkami, které se snáze přichytávají na bolavá místa díky podtlaku. 

Baňky pomáhají na bolest zad i páteře

Trápí vás bolesti zad? Ať už za palčivou a neutichající bolest může cokoliv, je načase podstoupit baňkování. Ostatně to již bylo zmíněno. Baňkování zad pomáhá ulevit od nepřestávající bolesti, ale tím výčet výhod nekončí.

Podle dostupných informací baňkování napomáhá zlepšit krevní oběh, podporuje boj s celulitidou nebo zažívacími potížemi. Také má příznivý vliv na detoxikaci organismu. Mimochodem, věděli jste, že detoxikace organismu je velice důležitá? Z těla se díky tomuto procesu dostávají toxické a nebezpečné látky, jež by jinak způsobily obrovskou neplechu. 

Ne všichni mohou podstoupit baňkování

I když se nyní zdá být baňkování tím jediným řešením vaší palčivé bolesti, zbystřete – tento druh masáže není vhodný pro kohokoli. Zejména by se baňkování měli vyhnout:

  • Lidé trpící onemocněním krve
  • Lidé trpící na křečové žíly nebo gangrény
  • Těhotné ženy
  • Lidé trpící poruchami srdečního rytmu
  • Lidé, kteří jsou hodně vyčerpaní

Nečekejte nulovou bolest

Rozhodli jste se podstoupit domácí baňkování nebo jste se objednali k profesionálnímu masérovi? Ať je to tak či onak, je třeba se připravit na mírnou bolest. Baňkování opravdu není bezbolestné, ale ani to není nic, co by se nedalo vydržet. Nemusíte se obávat ani popálení kůže – i když se při baňkování používá hořící smotek nebo svíčka, přikládá se vždy jen k hrdlu baňky a její okraje zůstávají příjemně chladné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak předcházet bolesti zad

Proč se vám dělají modřiny? Příčin může být vícero

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.