Babské rady na průjem: Babičky věděly, jak zatočit s nepříjemnou potíží

Střevní potíže spojené s průjmem a bolestmi břicha dokážou pořádně potrápit. Pokud vás přepadne průjem a nemáte po ruce žádné léky nebo nechcete jíst chemické přípravky, bude možné si poradit i pomocí potravin a nápojů, které má doma každý z nás. Tyto produkty využívaly již naše maminky a babičky, které si vždy uměly poradit. Není nad to použít potraviny neobsahující chemické látky, ale pouze ty, které jsou čistě přírodní. Jaké babské rady tedy jsou na průjem?

Dopřejte si dostatek tekutin a půst

Pokud se ve střevech přemnoží špatné bakterie, tělo se je bude snažit vyloučit v podobě průjmu. Pokud si dopřejete jednodenní půst, jistě svému tělu ulevíte, a navíc mu usnadníte práci. Je spíše potřeba  zvýšit příjem tekutin, protože s každým průjmem ztrácíte velké množství vody. Základem by měla být čistá voda. Jestliže obyčejnou vodu nechcete, dopřejte si bylinkové odvary nebo silný neslazený černý čaj, který průjem pomůže zastavit. Doporučujeme tekutiny popíjet po doušcích.  

Heřmánek

Heřmánek patří mezi široce využívané byliny na mnoho neduhů. Lze jej zahlédnou v kosmetice, ale i v potravinářství. Jestliže si dopřejete vlažný čaj ze sušených heřmánkových květů, jistě uděláte dobře. Takový čaj uklidňuje podrážděný žaludek a také střeva. Působí silně protizánětlivě a eliminuje špatné bakterie ve střevech. A jestliže také pociťujete bolesti břicha, heřmánek vám pomůže i v tomto směru. 

Ostružiník

Babské rady na průjem zahrnují také čaj z ostružiníku, který má blahodárné účinky nejen na střeva, ale také na psychiku. Obsahuje značné množství tříslovin, a bude skvěle působit i na léčbu průjmu. Navíc dokáže zklidnit špatné trávení. Stačí, když zalijete horkou vodou jednu čajovou lžičku sušených listů ostružiníku. Takto připravený nápoj popíjejte po doušcích.  

Mrkev

Pokud mrkev povaříte či podusíte, bude dokonalou volbou při průjmu. Účinné složky ve vařené mrkvi tlumí bolesti střev a zároveň zpomaluje peristaltiku střev. Mrkev si můžete dát samotnou nebo si ji dejte s hodně uvařenou rýží. 

Rýže

Dříve naše babičky rýži moc nejedly, byla méně dostupná, jedly spíše kroupy, ale je známo, že bílá rýže nezatěžuje trávení, a proto bude skvělým pomocníkem při průjmovém onemocnění. Díky tomu, že nezatěžuje střeva, můžete rýži jíst i tehdy, když si střeva potřebují zvykat na příjem potravy. Důležité bude, abyste rýži uvařili opravdu hodně do měkka. Také nezapomínejte, že rýži nesmíte nijak kořenit. Dále bychom rádi uvedli, že voda, v níž se vařila rýže nebo ovesné vločky, obsahuje velké množství škrobu, který zahustí stolici. Navíc vitamíny a minerály v této vodě pro vás budou jako dělané.    

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás popraskané paty? Poradíme vám, jak se potíží zbavit

Babské rady na zánět šlach. Ulevte si konečně od bolesti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.