Virová gastroenteritida neboli střevní chřipka: Její průběh a léčba

Střevní chřipka je charakterizovaná vodnatým průjmem, křečemi v břiše, nevolností nebo zvracením a někdy horečkou. Nejběžnějším způsobem, jak si přivodit virovou gastroenteritidu je kontakt s infikovanou osobou nebo požití kontaminovaných potravin nebo vody. Pokud jste jinak zdraví, pravděpodobně se uzdravíte bez komplikací. Ale pro kojence, starší dospělé a lidi se sníženou imunitou může být virová gastroenteritida smrtelná.

Léčí se především zklidňováním příznaků

Neexistuje účinná léčba virové gastroenteritidy, takže prevence je klíčová. Kromě toho, že se vyhnete kontaminaci potravinami a vodou, je vaší nejlepší obranou důkladné a časté mytí rukou.

Ačkoli se běžně nazývá střevní chřipka, gastroenteritida není stejná jako chřipka. Skutečná chřipka postihuje pouze váš dýchací systém, a to nos, hrdlo a plíce. Gastroenteritida na druhé straně napadá vaše střeva a způsobuje tyto příznaky:

  • Vodnatý, obvykle nekrvavý průjem – krvavý průjem obvykle znamená, že máte jinou, závažnější infekci
  • Křeče v břiše a bolest
  • Nevolnost, zvracení nebo obojí
  • Příležitostné bolesti svalů nebo hlavy
  • Zvýšená teplota

V závislosti na příčině se příznaky virové gastroenteritidy mohou objevit do jednoho až tří dnů po infikování a mohou se pohybovat od mírné až závažné. Příznaky obvykle trvají jen jeden nebo dva dny, ale příležitostně mohou přetrvávat až 10 dní. Protože příznaky jsou podobné, je snadné zaměnit virový průjem s průjmem způsobeným bakteriemi, jako jsou Clostridium, Salmonella a E. Coli, nebo parazity.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jste dospělí, zavolejte svého lékaře, pokud nejste schopni udržet tekutiny v těle po dobu 24 hodin, zvracíte už déle než dva dny, zvracíte krev, jste dehydratovaní. Příznaky dehydratace zahrnují nadměrnou žízeň, sucho v ústech, sytě žlutou moč nebo málo nebo žádnou moč a silnou slabost, Dále mezi příznaky můžeme zahrnout závratě nebo točení hlavy.

U kojenců a dětí může být závažnější průběh

Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud vaše dítě má horečku 38 stupňů nebo vyšší, vypadá letargicky nebo velmi podrážděně, je ve velkém nepohodlí nebo trpí bolestmi, má krvavý průjem a je dehydratované, zvrací a to trvá déle než několik hodin, nemělo mokrou plenu už šest hodin.

Jak si můžete pomoci sami

Střevní chřipka je velmi nepříjemná, ale existuje několik rad, jak si můžete pomoci. Požívejte tekutiny po lžičkách, ale pokud možno, hodně často. Můžete si obstarat léky proti zvracení. Dodržujte dietní stravu a odpočívejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější nemoci, které postihují ty nejmenší

Co zabírá proti chřipce? Proti chřipce s babskými radami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.