Studie popisuje COVID bolest hlavy, kterou můžeme trpět po nemoci

Mírnější průběh? Spíše dlouhodobé potíže

Výzkumný tým z nemocnice Northwestern Memorial Hospital v Chicagu zkoumal lidi z celého území Spojených států amerických, kterým byl diagnostikován takzvaný dlouhý covid. Tito lidé měli mírný průběh nemoci, později se u nich však vyvinula například silná bolest hlavy. Covid je tak spojován s celou řadou nepříjemných potíží. Jak specifická je bolest hlavy při nemoci COVID?

Horší než prvotní infekce

Výzkumný tým si dal za cíl zkoumat především neurologické potíže, kterými lidé s takzvaným dlouhým covidem trpěli. Lidé měli průběh nemoci mírný, avšak poté se u nich objevily dlouhodobější zdravotní problémy. Ty pak pro mnoho z pacientů byly mnohem horší, než samotný boj s prvotní infekcí.

Neurologické potíže

Lidé ve studii často uváděli, že nejvíce je trápila při nemoci COVID bolest hlavy. Covid u nich zřejmě také nastartoval další příznaky, které nezahrnují jen horečku a únavu. Jedná se o celou řadu neurologických potíží, které označili za podivnou konstelaci symptomů. Někteří lidé měli potíže s rozmlženým viděním, třásly se jim ruce nebo nohy, pískalo jim uších, nebo dokonce zažívali pocit „mozkové mlhy“.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy po covidu se objevovaly u mnohých z nich. Potíže lidí, kteří nemuseli pro léčbu infekce být hospitalizováni, jsou stále otázkou výzkumu. Mnozí pacienti uváděli silnou bolest hlavy. Covid tak u některých odstartoval potíže podobné migrénám. Někteří pacienti jsou přitom i měsíce po prodělané infekci stále vystaveni bolestem. Výzkumný tým tak publikoval, že zatímco někteří pacienti jsou po několika týdnech po covidu zdraví, jiní ještě po dlouhých měsících vykazují uzdravenost pouze z deseti procent.

Celá řada symptomů

Pacienti dále uváděli, že po prodělaném koronaviru pozorovali zvláštní zastření mysli. Tento symptom popisovalo více než 80 procent všech zkoumaných lidí. Někteří z nich také uváděli zvláštní bolest očí. Covid tak zřejmě souvisí i s dalšími nepříjemnostmi, které budou dále předmětem zkoumání. Zajímavé je, že zastření mysli po prodělané infekci lidé popisovali ještě několik měsíců poté, co jim vyšel pozitivní test na koronavirus.

Čtyři neurologické problémy

Výzkumný tým z nemocnice Northwestern Memorial Hospital v Chicagu odhalil, že někteří pacienti také popisovali bolest kloubů. Covid zřejmě odstartoval v těle infekci, se kterou se organismus vyrovnává delší dobu. Celkově zkoumaní pacienti popisovali, že se u nich po prodělané nemoci objevily alespoň čtyři různé neurologické problémy. Tento fakt uvedlo na 85 procent pacientů, kteří se studie účastnili. Jednalo se například o necitlivost na čichové a chuťové vjemy, o svalovou bolest či napětí, nebo o již zmíněný třes v oblasti končetin.

Kritika studie

Jak bývá běžné, i nová studie byla podrobena kritice. Například výzkumník z Harvardovy univerzity Adam Gaffney uvedl, že studie se účastnili také lidé, u nichž nebyla znovu laboratorně potvrzena předchozí nákaza covidem. Ve svém článku dodal, že bolesti hlavy nebo neurologické potíže, a to včetně mentální mlhy, jsou v populaci zcela běžné. Svůj komentář uzavřel slovy o tom, že „fyzická bolest je bohužel pro náš svět typická a zcela běžná“. Gaffney nezapomenul nastínit, že podobné symptomy má také deprese. Ta je v americké společnosti stále rozšiřujícím se jevem.

Zatímco výzkumný tým se snažil popsat symptomy, které se nově objevily u lidí po prodělaném covidu, kritika studie tvrdí, že se jedná o běžné projevy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

COVID-19: Co můžeme očekávat od roku 2021, díl první

COVID-19: Co můžeme očekávat od roku 2021, díl druhý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.