Parkinsonova choroba: Jak probíhá a jak ji poznat?

Parkinsonova choroba – obvykle si ji spojujeme s tou nejstarší generací a povědomí o ní bývá v populaci spíše minimální. Onemocnění ovšem může postihnout i mladé lidi – a to zejména muže. Rozpoznat ji nebývá snadné, a to zejména v rané fázi. Léčba, respektive mírnění projevů, je však zcela zásadní pro zachování kvality života a soběstačnost.

Jak poznat Parkinsonovu chorobu

Mezi první projevy Parkinsonovy choroby patří poruchy motoriky – zejména je typický třes. Ten se však objevuje obvykle až ve vyšším stádiu nemoci. Zprvu jsou projevy poměrně nenápadné ve formě rychlé únavy, pocitu tuhosti nebo těžkosti končetin, křečí, zpomalení chůze nebo vyšší tvorby slin, slz a potu.

Později se dostavuje třes jednotlivých končetin (často výrazněji na jedné polovině těla), obtíže s jemnou motorikou (při zapínání knoflíků, zavazování tkaniček, psaní) i poruchy rovnováhy. Vyskytnout se mohou také poruchy řeči, polykání i spánku. Doprovodným projevem jsou také bolesti, které mohou být i velmi intenzivní. V pozdějších fázích nemoc již obvykle významně ovlivňuje každodenní soukromý i pracovní život.

Léčba Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba je v současnosti nevyléčitelné neurologické onemocnění, u kterého lze pouze mírnit jednotlivé projevy. Odumírání mozkových buněk, které u zdravých lidí tvoří látku dopamin, potřebnou k přenosu informací mezi neurony, bohužel současná medicína zatím zastavit neumí. K dispozici jsou ale léky, které funkci dopaminu alespoň do určité míry nahrazují. Bohužel jejich účinnost je velice individuální a tyto léky mohou mít i nežádoucí účinky. Zároveň zdravotníci mohou pacientům pomoci zajistit potřebné rehabilitace a ergoterapii na míru tak, aby byli co nejvíce soběstační. 

Proč vzniká Parkinsonova choroba

Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby nejsou zcela jasné. Může ji vyvolat například virový zánět mozku, dlouhodobé užívání některých léků (zejména antidepresiv nebo narkotik), ale třeba i jen „obyčejný“ dlouhodobý stres nebo přetěžování organismu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Reflux trápí mnoho novorozenců. Jak dlouho může trvat?

Inkontinence – tak intimně známý problém. Jak s ní bojovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.