Dezinformace o nemoci COVID-19. Nevěřte všemu, co koluje internetem
Internet je zdrojem mnoha informací, ale ne všechny musí být pravdivé. Ba naopak tu najdeme mnoho tzv. fake news čili dezinformací. Ty se nevyhýbají ani probíhající pandemii Covid-19. Důležité je být obezřetný a informace k tomuto tématu vyhodnocovat a nešířit ty, které děsí a desinformují. Bohužel existuje i skupina lidí, kteří toto záměrně dělají a můžeme napsat, že se v tom i vyžívají. Proto jsme se rozhodli v našem článku popsat zprávy, pro které platí označení nejčastější dezinformace k pandemii Covid-19.
Pandemie je cíleným nástrojem pro snížení populace
Celosvětově nejen v posledních letech ale dlouhodobě dochází k růstu počtu obyvatel. I proto někteří tvůrci konspiračních teorií rádi zmiňují, že pandemie má za cíl snížit populaci, a proto byla uměle vyvolána. Tato informace naplňuje parametry tzv. fake news, protože není podložena žádnými reálnými fakty. Jediné, co bychom mohli snad zmínit, jsou čísla, která hovoří o tom, že ke zvýšení počtu úmrtí v souvislosti s pandemií opravdu dochází. To ovšem neříká nic o tom, že byla pandemie vyvolána cíleně, protože se velmoci jako Rusko, Čína a USA dohodli, že je třeba snížit počet obyvatel naší planety.
ZÁVĚR: Neexistují žádné důkazy o tom, že by si některá ze světových velmocí cíleně „objednala“ Covid-19 a chtěla díky němu snížit populaci. Čili je to další dezinformace týkající se nemoci COVID-19.
Roušky a respirátory nepomáhají a zabíjí
Téma roušek a respirátorů v naší republice je velmi propíráno v souvislosti s Covid-19. Jde o téma velmi složité, protože některé argumenty mají jistě svou váhu a nelze je zcela vyloučit. Naprostá většina z nich však neřeší to, zda roušky a respirátory pomáhají, ale to jakým způsobem škodí zdraví. To je velký problém. Útočit na nošení roušek tím, že mohou škodit např., protože vydechovaný oxid uhličitý se hromadí pod rouškou a my jej vdechujeme zpět, neříká vůbec nic o tom jakou ochranu roušky poskytují proti Covid-19.
- Výše uvedeným nezpochybňujeme to, že existují případy dětí nebo i starších lidí, kteří omdleli, popř. měli zdravotní komplikace při nošení roušek.
Tímto pouze říkáme, že tento argument nedokládá neúčinnost roušek. A pouze odborníci jsou ti, co dokáží porovnat potřebu roušek a jejich reálné „kovidové“ ochrany s jejich škodlivostí. Ze zmíněného vyplývá, že roušky a respirátory poskytují určitou ochranu, a proto považujeme informaci z nadpisu za „fake“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT