Jak předcházet krevním sraženinám. Pomoct mohou nejen léky
Krevní sraženiny jsou běžnou reakcí těla například po úrazu. Někdy ale vznikají také uvnitř krevního řečiště a ohrožují naše plíce nebo mozek. Jak předcházet krevním sraženinám?
Krevní sraženina jako běžná reakce organismu
Tvorba krevní sraženiny, známá také jako koagulace, je normální reakcí organismu v určitých situacích. Například pokud se píchnete do prstu, vytvoří se v poraněné oblasti krevní sraženina, která zastaví krvácení a pomůže vám rychleji uzdravit ránu. Tyto typy krevních sraženin jsou nejen prospěšné, ale také pomáhají předcházet nadměrné ztrátě krve v případě většího zranění.
Po chirurgickém zákroku je třeba se mít na pozoru
Krevní sraženina se ale může objevit v téměř jakékoli části těla. Obvykle se jedná o nevinné záležitosti. Někdy však mohou být krevní sraženiny nebezpečné, například po chirurgickém zákroku, který zvýší pravděpodobnost vzniku sraženin v plicích nebo v mozku.
Pomůže aspirin i antikoagulancia
Některé anamnézy mohou vést k problémům se srážením krve a způsobit problémy po operaci. Ukázalo se ale, že užívání aspirinu pomáhá při tvorbě krevních sraženin, takže zahájení aspirinového režimu může být užitečné. Po operaci bývá také předepisován warfarin nebo heparin, které krev ředí, nebo speciální antikoagulancia. V případě, že máte vysoké riziko plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy, je možno použít léky na rozpouštění sraženin zvané trombolytika. Tyto léky se vstřikují do krve injekčně.
Jak předcházet krevním sraženinám? Pomoct může cvičební program
V rámci změny režimu můžete přistoupit k vhodnému cvičebnímu programu. Pohyb totiž výrazně snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Doporučuje se zůstat fyzicky aktivní a dělat vše pro to, abyste se vyhnuli nehybnosti. Základem je program pro zdravé srdce, kdy denně budete alespoň 30 minut denně věnovat chůzi. Toto je nutný základ, samozřejmě čím více kondičního pohybu, tím lépe. Pořiďte si krokoměr nebo chytrou aplikaci a sledujte svůj každodenní pokrok.
Je na čase říct sbohem cigaretám
Měli jste pocit, že stále hledáte ten správný důvod k tomu, abyste přestali kouřit? Nyní jej máte. Kouření totiž zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že u vás dojde k nějakému druhu trombózy.
Snížení tělesné hmotnosti
Nadváha nebo obezita jsou nejčastější rizikové faktory pro vznik krevních sraženin. Pokuste se dělat ve svém životě malé, ale trvalé změny. Každý den si naordinujte procházku, nebo čtvrt hodiny cvičení podle videa na internetu. Jakmile se už jednou do změny pustíte, vytrvejte. Zároveň se snažte jednou měsíčně trvale vyřadit jednu nezdravou potravinu čerstvým kusem hodnotné zeleniny nebo ovocem. Změny nemusí být překotné, ale trvalé.
Mezi další rizikové faktory pro vznik krevních sraženin se řadí také špatně kontrolovaný krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT